Xhaçka me ministren e Jashtme të Bosnjë Hercegovinës: Mes vendeve tona ka një potencial të madh
05/03/2021 11:56

Ministrja Xhaçka priti sot zv.kryeministren dhe Ministren e Punëve të Jashtme të Bosnjë Hercegovinës, Bisera Turković. Ajo tha se të dy palët patën “një bisedë mjaft konstruktive mbi axhendën tonë bilaterale, ku ramë dakord që të vijojmë dialogun politik dhe ta intensifikojmë atë duke rritur kontaktet e nivelit të lartë” “Unë besoj që bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Bosnje Hercegovinës ka një potencial të madh, që ende është i pashfrytëzuar. Ka shumë hapësirë për të krijuar lidhje ende të pashfrytëzuara ekonomike e tregtare, për të rritur investimet por edhe për të rritur shkëmbimet në përgjithësi mes vendeve e popujve tanë”, tha më tej ministrja. Deklarata Ishte një kënaqësi që prita sot në Tiranë, Nënkryetaren e Këshillit të Ministrave dhe Ministren e Punëve të Jashtme të Bosnje dhe Hercegovinës, Bisera Turković, në vizitën e saj të parë zyrtare në Tiranë. E dashur Bisera, mirëserdhe dhe më vjen mirë që pavarësisht kufizimeve që ka krijuar pandemia COVID-19, patëm mundësinë të takohemi personalisht. Ne patëm një bisedë mjaft konstruktive mbi axhendën tonë bilaterale, ku ramë dakord që të vijojmë dialogun politik dhe ta intensifikojmë atë duke rritur kontaktet e nivelit të lartë. E mirëprita vendimin e Bosnje dhe Hercegovinës për të hapur së afërmi një përfaqësi rezidente në Tiranë dhe ndava me zonjën Turković,dëshirën tonë për të reciprokuar në të ardhmen e afërt.

Top Channel/ Të rinjtë mund të vaksinohen/ Personat e sëmurë kronikë do vaksinohen pa kufizim moshë
22/04 19:57
Top Channel/ Tensioni i fushatës zgjedhore/ Si po e përjetojnë qytetarët luftën e ashpër politike
22/04 19:50
Top Channel/ PS në Durrës për 8 mandate/ Ardian Cela: Rama do jetë deputeti i Durrësit
22/04 19:49
Top Channel/ LSI, miting në Tiranë/ Mbyll fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit
22/04 19:47
Top Channel/ Rama e Basha sot në TCH/ Kryeministri në Fiks fare. Kryetari i PD, i ftuar në Open
22/04 19:46
Top Channel/ Momenti kur Rudolf Nikolli ndjek me vrap besimtarët brenda në xhami dhe i ngul thikën
22/04 19:39
Top Channel/ Graphic images of the multiple knife attack in the Tirana mosque
22/04 19:38
Top Channel/ Kim e ashpër me PD/ “Grup i tmerrshëm i armatosur që s’i shkon një vend anëtar të NATO”
22/04 19:37
Top Channel/ Arrestohen grupi i ish-policëve të PD, hoqën lirinë e personave që ndaluan në Elbasan
22/04 19:37
Top Channel/ “Paplekaj më nxori pistoletën”/ Rrëfimi i Mehmet Grecës: Më kontrolluan me dhunë
22/04 19:32
Top Channel/ LSI “sfidon” Ramën, kalon me autokolonë në zonën ku banon kryeministri
22/04 18:45
Top Channel/ Mjetet elektronike për zgjedhjet e 25 prillit, ja si do të funksionojë votimi
22/04 18:26
Top News – ‘Është tmerruar nga humbja’/ Gjiknuri për metën-ka gati skenarë provokues
22/04 18:11
Top News – Je një i marrë fund’/ Lefter Koka shpërthen ndaj presidentit Meta
22/04 17:44
Top News – Pediatria e re e Tiranës/ Manastirliu – investimi do t’i shërbejë gjithë vendit
22/04 17:44
Top News – Ambasadori i BE për zgjedhjet/ Soreca nuk kursen partitë, apel të rinjve
22/04 17:43
Top News – Një mesazh i koduar nga Yuri Kim/ Falenderon Ramën e Bashën, përjashton Metën
22/04 17:43
Top Channel/ Kim dhe Soreca në KQZ, Amabasadorja e SHBA takon kreun e SPAK dhe Ardi Veliun
22/04 17:19
Top Channel/ “Asnjë tolerim kush prek votën”, Yuri Kim takon kreun e SPAK dhe drejtorin e policisë
22/04 17:19
Top Channel/Rama nga spitali i Pediatrisë:Ta gëzoni. Çfarë pritet të ndodhë në Shqipëri, si në Turqi
22/04 16:45