Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07/2020 11:33

Mëngjesin e sotëm në “Wake Up” ishte e ftuar Xhesina Xhika, vajza 25 vjeçare nga Elbasani që prej 4 vitesh jeton në Dubai. Xhesina prej 2 vitesh e gjysmë punon si stjuardesë ndërkohë vazhdon trajnimin për pilote dhe pret të licensohet brenda këtyre ditëve. “Se kisha menduar se mund të punoj në fushën e aviacionit, por kolegët më kanë propozuar ta bëj dhe unë sigurisht e mora me shumë qejf. Këtu sheh shumë shpesh stjuardesa dhe fillova t’i kisha “zili” për t’u bërë si ato. Punoj në një ditë mbi 15 orë, udhëtimet evropiane dhe këtu qëndron vështirësia, jam mësuar me turbulencat kjo për shkak edhe të temperaturave të larta këtu ndaj vëmendja ime është krejtësisht tek pasagjerët”. Por si lindi vendimi i saj për t’u bërë pilote? “ Ka qenë dita që kam bërë fluturimin e parë si stjuardesë dhe atë ditë na lejuan që të mësojmë më shumë në kabinën e avionit. Fluturimi ka qenë në Lebanon. Aty më la shumë mbresa dhe që nga ai moment më lindi edhe më shumë kjo dëshirë dhe i thashë vetes më punë dhe vullnet do ia dal”. Xhesina Xhika rrëfeu se frika na shoqëron në çdo moment. "Orët që i bëj me instruktorin janë më të lehta ndërsa në fluturimet që bën vetëm orët e para janë më të frikshme, duke qenë se çdo gjë varet nga ti. Ulja është ndër momentet më të vështira dhe do shumë vëmendje, pasi ka dhe rrezikun më të madh. Ngritja është një proces më i lehtë nga ana teknike.”

Wake Up/ Aktori Neritan Liçaj: Ne jemi bardh e zi, si komb. Nuk kalojmë një ditë pa debate
25/09 11:10
Wake Up/ Artisti rekordeve Guinness, sjell Angeline Jolie në Tiranë
25/09 11:10
Wake Up/ Njihuni me artistët me aftësi ndryshe të “The Door”. Frymëzim për shumë të rinj
25/09 11:09
Wake Up/ Ilvi Begolli live nga QSUT: Si po i trajtojmë përmes fizioterapisë pacientët me COVID
25/09 11:09
Wake Up/ Studimi me pacientë shqiptarë: Burrat, duhanpirësit, obezët më të rrezikuar nga COVID
25/09 11:09
Wake Up/ Shtypi i ditës, 25 Shtator 2020
25/09 08:14
Parashikimi i motit/ E premtja vjen me reshje të dendura, ja zonat ku rrezikohen përmbytje
25/09 08:11
Wake Up/ E thotë “Nëna Parti”, që “Zoti u dashurua me një striptiste”. Provokimi i dy artistëve
24/09 12:06
Wake Up/ Blero: Tara me Afronën janë si shoqe të ngushta, Tara kërkon motër ose vëlla…
24/09 11:32
Wake Up/ Blero së shpejti me një duet me vajzën Tara
24/09 11:32
Wake Up/ Blero di si ta dashurojë Afronën: “Dua ta trajtoj siç e meriton, butë edhe mirë”…
24/09 11:32
Wake Up/ Dita e dasmës iu trondit nga tërmeti. Blero kujton 21 shtatorin: “O Zot përse sot”
24/09 11:31
Wake Up/ Blero: “Unë e jetoj baladën, më ushqen shpirtin”. Në klipin e ri vij edhe si aktor”
24/09 11:31
Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09 11:15
Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09 11:15
Wake Up/ 24 mijë shqiptarë kërkuan azil. Ilir Gedeshi: Po ikën elita intelektuale dhe financiare
24/09 11:15
Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09 11:14
Wake Up/ Shtypi i ditës, 24 Shtator 2020
24/09 08:18
Stuhi shiu në të gjithë territorin, njihuni me parashikimin e motit
24/09 08:12
Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09 12:11