Wake Up/ Virusi është “zhdukur” klinikisht! A e fituam luftën me armikun e padukshëm apo jo?
02/06/2020 10:58

Koronavirusi tashmë është kthyer për mbarë botën në një prej sëmundjeve më të rrezikshme dhe të frikshme për miliarda njerëz. Por ndërsa KOVID-19 vazhdon të përhapet dhe njerëzit kanë filluar të bashkëjetojnë me virusin e ri, ekspertë të shëndetësisë dhe shkencëtarë kanë bërë deklarata të ndryshme sa i përket jetëgjatësisë së KOVID-19. Dy ditë më parë një lajm shumë optimistë vjen nga Italia fqinje e cila ishte një nga shtetet që u prek më shumë KOVID-19. Prof. Alberto Zangrillo, Drejtor i Kujdesit Intensiv në një nga spitalet e rëndësishëm të Milanos, deklaroi se "nga pikëpamja klinike, virusi është zhdukur".Sipas zyrtarit të lartë italian, doktor Zangrillo-s thuhet se rrezikshmëria e është në një nivel më të ulët tashmë .“Koronavirusi i ri po humbet fuqinë dhe po ul efektet negative te njerëzit. Të gjitha rastet e konfirmuara gjatë 10 ditëve të fundit me KOVID-19 nuk janë po me të njëjtën “egërsi” si dy muaj më parë"- u shpreh ai. Ndërkaq kësaj deklarate optimiste i bashkohen edhe të dhënat e numrit të vdekjeve nga KOVID-19 ditët e fundit të cilat në të gjithë botën janë në një trend rënës. Për këtë folëm sot në studio me ekspertin e shëndetit publik, doktor Erion Dasho.

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04