Wake Up/ Sonte dilni të shihni eklipsin hënor. Më 21 qershor shënoni në kalendar eklipsin diellor
05/06/2020 10:59

Eklipset e hënës apo diellit gjithmonë kanë një kuriozitet sidomos kur ato ofrojnë spektakël në qiell që mund të shihen me sy të lirë nga njerëzit. Në fakt ditën e sotme dhe përgjatë një muaji deri në 5 korrik, do të kemi plot tre eklipse hëne dhe dielli. Më konkretisht sipas NASA-s sot do të kemi një eklips hënor, në 21 qershor do të kemi eklips dielli dhe në 5 korrik po një eklips hënor. Kjo është një ngjarje e rrallë, ku tre eklipse të ndodhin brenda 30 ditëve, dhe ky fenomen do të përsëritet në vitin 2029. Sipas NASA-s në një vit kalendarik ka të paktën katër eklipse, dy diellorë dhe dy hënorë. Më rrallë, kemi pesë, gjashtë apo edhe shtatë eklipse në një vit të vetëm. Por sa do të mund të shihen me sy të lirë në Shqipëri këto tre eklipse... Për të shuar çdo kuriozitet sot ishim në një lidhje Skype, astrofizikanten, Prof.Dr Mimoza Hafizi

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04