Wake Up/ Sondazhi: 72% e qytetarëve janë dakord që mbajtja e maskës të bëhet e detyrueshme
10/07/2020 11:41

Komiteti Teknik AntiCOVID, pritet që ta bëjë të detyrueshme vendosjen e maskës për të gjithë në mjedise publike apo të mbyllura ku ka shumë njerëz, madje të sanksionohet edhe dënimi me gjobë për mosrespektim të këtij vendimi. Mbajtja e maskave dhe dorezave udhëzohet të mbahen në vende të mbyllura ku nuk mundet të respektohet distanca fizike. Javët e fundit me rritjen e shifrave të infektuarve kanë qenë të shumë zërat mes komunitetit të mjekëve që vendosja e maskës të bëhet e detyrueshme. Wake Up shtroi pyetjet për qytetarët në rrjetet sociale Facebeook dhe Instagram: A duhet të bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës? A jeni dakord që të vendosen gjoba për shkelësit?. Nga sondazhi rezultoi se 72% e qytetarëve ishin dakord përkundrejt 28% që ishin kundër. Edhe mjeku Pëllumb Pipero, të cilin e kishim të ftuar në studio u deklarua publikisht pro kësaj mase, ku sipas tij në fazën që po kalojmë duhet të bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës. Gjithashtu, Federata e Mjekëve Shqiptarë për Evropën ka kërkuar mes të tjerash qeverisë shqiptare që ka ardhur momenti që duhet bërë e detyrueshme mbajtja e maskës. Shumë vende të botës e kanë bërë tashmë qysh prej muajit prill detyrim mbajtjen e maskës, madje mosrespektimi i kësaj mase dënohet edhe me gjobë, si rasti i fqinjës, Maqedonisë së Veriut. Por ishin vendet aziatike të parat që e bënë të detyrueshme vendosjen e maskës, ndërkohë që Izraeli dhe Republika Çeke u bënë vendet e para Evropiane që e bënë të detyrueshme përdorimin e maskave nga qytetarët e tyre. Sot, pothuajse çdo vend rekomandon (jo detyron) që qytetarët e vet të përdorin maska në përpjekje për të parandaluar përhapjen e SARS-CoV-2. Ndërkohë që vetë OBSH udhëzon që maska të bëhet e detyrueshme vetëm atëherë kur distancimi fizik është i pamundur.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36