Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07/2020 10:34

Veçanërisht gjatë stinës së verës, duhet të kemi shumë kujdes me mënyrën e të ushqyerit. Zakonisht priremi që të konsumojmë pa kriter dhe shpeshherë zgjedhim ushqime të shpejta e të pashëndetshme. Dietologët rekomandojnë që të përfshijmë në dietën e verës ushqime që na rrisin imunitetin, aq më tepër në këtë kohë pandemie. Disa nga këto ushqime që na duhen në këtë periudhë janë frutat dhe zarzavatet, bishtajat, peshku, orizi, makarona, kosi, lëngjet e freskëta dhe sigurisht sa më shumë ujë. Po ashtu është mirë që të minimizojmë konsumimin e mishit duke qenë se tretet me më shumë vështirësi. Kujdes duhet të kemi edhe me mënyrën se si i ruajmë ushqimet që të mos prishen nga temperaturat e larta. Edhe pse jemi të ekspozuar në diell, ne duhet që ta marrim vitaminën D edhe nga ushqimet, përveç asaj që përfitojmë në mënyrë natyrale. Ka disa kategori të caktuara si të moshuarit, fëmijët apo ata që kanë probleme të caktuara shëndetësore që duhet të bëjnë edhe më shumë kujdes me ushqimet në stinën e nxehtë.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36