Wake Up/ Shqiptarët me sytë nga feja: Dera ku trokasin për zgjidhjen e halleve të përditshme
03/06/2020 10:59

Para pak ditësh, në këtë program trajtuam gjetjet nga Sondazhi i Opinionit Publik “Besimi në Qeverisje”, i realizuar nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim (IDM) gjatë periudhës 15 nëntor - 6 dhjetor 2019 në të 61 bashkitë e vendit. Ky ishte viti i shtatë radhazi që realizohet ky sondazh dhe ku sivjet rezultonte se Institucionet fetare janë institucionet shqiptare më të besuara, 65.6% e të anketuarve besojnë te to. Ato ndiqen nga forcat e armatosura (59.4%), Policia e Shtetit (54.6%), institucionet arsimore (57.3%) dhe sistemi shëndetësor (51.4%). Por cilat janë arsyet pse shqiptarët kanë më shumë besim të institucioent fetare, më shumë se te cilido institucion tjetër? Si e shpjegohet kjo rritje e besimit të qytetarëve shqiptarë tek institucionet fetare? A lidhet kjo me një dëshpërim kolektiv në një kohë që është humbur besimi tek qeveria, parlamenti, partitë politike apo gjyqësori? Këtë qasje e diskutuam sot me Genti Kruja, Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë (sociolog, pedagog).

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04