Wake Up/ Shqipëria e turizmit tjetër. Kriza e operatorëve dhe bujtinave jobregdetare
29/05/2020 12:03

Në një kohë që të gjithë janë përqendruar te plazhi dhe turizmi i detit, pakkush kuptohet për pjesën tjetër të turizmit, apo atë që quhet ndryshe Ekoturizëm: Bujtinat, agroturizëm, guidat lokale etj. Ekoturizmi përfaqëson një udhëtim të përgjegjshëm mjedisor dhe vizita në zona natyrore të padëmtuara, për të gëzuar dhe vlerësuar natyrën (edhe objekte kulturore të së shkuarës dhe të tashmes) që promovon ruajtjen, minimizon ndikimin negativ të turistëve dhe ofron aktivitete dobiprurëse social-ekonomike për popullsinë lokale”. Edhe pse është një dukuri relativisht e re në Shqipëri, ka nga ata që e dashurojnë këtë lloj turizmi dhe çdo fundjavë u drejtohen zonave të ndryshme në Shqipëri për këtë turizëm. Por pandemia duket se ka goditur rëndë edhe këtë lloj turizmi, i cili për nga vetë natyra e tij mund të jetë gjithëvjetor në Shqipëri.

Wake Up/ “S’jam këngëtar, por eksplorator i muzikës”. Visjan Ukcenaj për këngën “Tjetër Botë”
15/07 12:15
Wake Up/ Aktori Visjan Ukcenaj: Isha në tualet kur shkruajta tekstin e këngës “Tjetër Botë”
15/07 12:09
Wake Up/ Mes këngëve të Olsi Bylykut dhe Bes Kallakut, zgjedh të dëgjoj ato të Olsit
15/07 12:07
Wake Up/ Gjirokastra 15 vjet në UNESCO, për tre ditë me radhë festime
15/07 11:38
Wake Up/ Adelina Thaqi e revoltuar: Tregoni nëse jeni me COVID, ndryshe bëni krim me paramendim
15/07 11:38
Wake Up/ Manual praktik: Si të pastrosh lumin nga ndotja. Projekti i Universitetit Bujqësor
15/07 11:37
Wake Up/ Prof.Asoc.Fabian Cenko: Ne jemi përballë një virusi që do të na shoqërojë gjatë
15/07 11:31
Mot i freskët dhe ulje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
15/07 08:13
Wake Up/ Shtypi i ditës, 15 Korrik 2020
15/07 07:56
Wake Up/ Modeli miliarder: Më kërkojnë lekë borxh edhe për të bërë pushime
14/07 11:18
Wake Up/ Miliarderi shqiptar: Si dhëndër në Kinë gjeta zakonet si tonat
14/07 11:17
Wake Up/ Modeli Rolando Lekaj: Arsyeja pse dhurova 300.000 maska për spitalet në Shqipëri
14/07 11:10
Wake Up/ Urdhri i Psikologut: Është koha për riformatim të shërbimit psikologjik në shkolla
14/07 11:03
Wake Up/ 17- vjeçarja nga Vlora njeh dhe kërcen të gjitha vallet popullore të veriut dhe jugut
14/07 10:50
Wake Up/ Sulmet kibernetike në internet. Kush është i riu shqiptar që sfidoi hakerat në Zvicër?!
14/07 10:50
Wake Up/ Epidemiologu Indrit Seferi: Shtimi i testimeve. Identifikimi në masë, kufizon virusin
14/07 10:50
Wake Up/ Shtypi i ditës, 14 Korrik 2020
14/07 08:06
Mot i freskët dhe reshje në disa zona, njihuni me parashikimin e motit
14/07 08:04
Wake Up/ Gerta Mahmutaj i këndon “fatit të dashurisë” së “Hanës”
13/07 11:54
Wake Up/ Këngëtarja zgjedh të vëllanë dhe të dashurën e tij si protagonistë të klipit
13/07 11:34