Wake Up/ Shoqatat e turizmit: E premtja të bëhet pushim, fundjava më e gjatë
10/07/2020 11:40

Shoqatat e turizmit në Shqipëri i kërkojnë qeverisë që në këtë periudhë të pazakontë pushimesh të bëhet edhe e premtja pushim. Ato shprehen se propozimi i tyre vjen për shkak të vështirësisë së paprecedentë dhe situatës së pashpresë që po kalon turizmi në Shqipëri. Sipas tyre, “qeveria nuk po e vë ujin në zjarr duke menduar se iu dha drita jeshile plazheve të hapen dhe kaq”. Ashtu si shqiptarët, edhe kosovarët pushojnë fundjavave, por fundjavat e tyre janë të gjata, nisin përgjithësisht të enjteve. Ndaj po kërkohet që edhe në Shqipëri të praktikohet fundjava e gjatë. Ndërkohë shpresa e vetme për të mbajtur industrinë gjallë sivjet, pushuesit nga Kosova, duket se janë shumë më të paktë në numër. Përhapja e infeksionit në të dyja anët e kufirit shqiptar është bërë shqetësuese dhe duket se ka frikësuar pushuesit. Në Kosovë dhe Shqipëri së bashku numërohen me qindra të prekur nga COVID-19 dhe çdo ditë ka edhe viktima. Zak Topuzi, nga Shoqata Shqiptare e Turizmit tha se fundjava e gjatë të praktikohet për periudhën 15 korrik-15 shtator dhe kjo nismë nuk dëmton asgjë.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36