Wake Up/ Shefja e Pediatrisë: Vaksina e gripit si mbron fëmijët nga COVID. Hapja e shkollës me risk
16/09/2020 12:22

Jemi në ditët e para të fillimit të vitit shkollor, dhe tashmë fëmijët janë më pranë njëri-tjetrit çka shihet si rrezik për përhapjen e COVID-19. Dr.Gjeorgjina Kuli-Lito, Shefja e Infektivit të Pediatrisë, Tiranë tha se jemi në një periudhë virozash të cilat mund të ngatërrohen me simptomat e COVID-19 por që asnjë shenjë nuk duhet neglizhuar. Prindërit duhet t'i drejtohen mjekut për çdo simptomë qoftë dhe një temperaturë të lehtë që vënë re te fëmijët e tyre. "Çdo temperaturë te fëmija duhet vlerësuar. Prindërit duhet të jenë vigjilent ndaj çdo shenjë. Duhet të qartësohet që vaksina e gripit nuk mbron nga COVID por ka një mbrojtje të mirë të formave të ndryshme të virusit të influencës. Por pse ndihmon në këtë rast dhe këmbëngulim më shumë se vitet e tjera që në këtë rast të aplikohet më shumë vaksina e gripit te fëmijët?! Sepse ne thamë së çdo sëmundje që prek rrugët respiratore, ul imunitetin prish mbrojtjen e rrugëve të frymëmarrjes dhe pastaj favorizon për një formë më të rëndë të një sëmundje tjetër. Kështu që sigurisht vaksina e gripit në radhë të parë na mbron nga prekja e gripit dhe nga moskonfondimi i diganozës, sepse shenjat janë njësoj si të influencës si të gripit por ajo që është më e rëndësishme mbroj rrugët e frymëmarrjes"- tha Dr.Gjeorgjina Kuli-Lito. Epyetur nëse hapja e shkollës ka pasur ndikim në shtimin e rasteve të fëmijëve me Covid ajo tha: "Aktualisht që flasim nuk ka shtim të rasteve me hapjen e shkollës ndoshta por nëse do të kemi shtim të rasteve për këtë arsye pritet që kjo të ndodhë javën e parë të tetorit. Megjithatë shkolla është një faktor risku plus. Pritshmëritë janë që të ketë shtim të rasteve me COVID tek fëmijët. Ne duhet të mësohemi të bashkëjetojmë me virusin. Nuk mund të ndalohet aktivitetit social në pritje të ikjes së virusit. Fëmijët janë shumë të rregullt dhe të edukuar madje më shumë se dhe vetë prindërit për të mbajtur maskën dhe respektuar rregullat".

Wake Up/ E thotë “Nëna Parti”, që “Zoti u dashurua me një striptiste”. Provokimi i dy artistëve
24/09 12:06
Wake Up/ Blero: Tara me Afronën janë si shoqe të ngushta, Tara kërkon motër ose vëlla…
24/09 11:32
Wake Up/ Blero së shpejti me një duet me vajzën Tara
24/09 11:32
Wake Up/ Blero di si ta dashurojë Afronën: “Dua ta trajtoj siç e meriton, butë edhe mirë”…
24/09 11:32
Wake Up/ Dita e dasmës iu trondit nga tërmeti. Blero kujton 21 shtatorin: “O Zot përse sot”
24/09 11:31
Wake Up/ Blero: “Unë e jetoj baladën, më ushqen shpirtin”. Në klipin e ri vij edhe si aktor”
24/09 11:31
Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09 11:15
Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09 11:15
Wake Up/ 24 mijë shqiptarë kërkuan azil. Ilir Gedeshi: Po ikën elita intelektuale dhe financiare
24/09 11:15
Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09 11:14
Wake Up/ Shtypi i ditës, 24 Shtator 2020
24/09 08:18
Stuhi shiu në të gjithë territorin, njihuni me parashikimin e motit
24/09 08:12
Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09 12:11
Wake Up/ Iris Elezi: Turistët kërkojnë nishanin e Edi Luarasit dhe gërshetin e Tinka Kurtit
23/09 12:10
Wake Up/ “Jeta ime private mbetet e imja”, këngëtarja Ganja tregon pse e mban “sekret”
23/09 11:49
Wake Up/ Këngëtarja kosovare, Ganja: Nuk do e ndryshoj stilin muzikor për shkak të tregut
23/09 11:49
Wake Up/ Arkivi i Filmit, Iris Elezi: Trashëgimia jonë filmike rrezikohet nga mungesa e investimeve
23/09 11:39
Wake Up/ AKEP: Aplikacionet po “kërcënojnë” tregun e telefonatave
23/09 11:39
Wake Up/ Greqia rikthim në karantinë, mbyll sheshet, kufizon lëvizjen për personat mbi 65-vjeç
23/09 11:39
Wake Up/ Dr.Gentian Toshkëzi: Ja si COVID sulmon trurin. Arsyeja pse pacientët tentojnë vetëvrasjen
23/09 11:39