Wake Up/ Rritja e pagës minimale, dy anët e medaljes, Civici: Pozitive, por sjell efekt bumerang
28/09/2020 12:16

Iniciativa e qeverisë për rritjen e pagës minimale në shkallë vendi në 30 mijë lekë nga 26 mijë lekë që është aktualisht, në kushtet në të cilat ndodhen kompanitë shqiptare për shkak të pandemisë COVID-19, mund të sjellë efekt bumerang. Ekspertët e ekonomisë shprehen se nisma është pozitive për rritjen e konsumit dhe mirëqenien e popullsisë, por duhen parë dhe disa efekte që lindin, siç mund të jetë rritja e kostove për kompanitë, e çmimeve apo informalitetit. Ndërkaq të dhënat e INSTAT tregojnë se mesatarisht rreth 50 mijë persona kanë humbur vendet e punës në 6 muajt e parë të këtij viti. Shërbimet, prodhimi dhe industria shqiptare, gjithashtu, janë goditur, duke dobësuar eksportet dhe çekuilibruar treguesit buxhetorë. Biznesi i i vogël dhe i mesëm thotë se është drejt falimentimit, ndërsa turizmi shprehet se është në kolaps total.

Wake Up/ Kush është futbollisti më i mirë i momentit sipas Redi Jupit?
23/10 11:35
Wake Up/Redi Jupi: Nga cilat kërkesa duhet të heqin dorë Liga dhe Qeveria që t’i jepet fund bojkotit
23/10 11:35
Wake Up/ Rikthimi i grupit “Humus” pas 10 vitesh, gati albumi i 3-të
23/10 11:33
Wake Up/ Tani me një klik mund të zbuloni fotot e rralla dhe të panjohura të Arkivës së Shtetit
23/10 11:33
Wake Up/ Universiteti në karantinë edhe me një rast të vetëm me COVID. Rregullat për studentët
23/10 11:33
Wake Up/ OBSH: Lodhja nga pandemia. Rreziku që vjen nga “rraskapitja” me Covid-19
23/10 11:20
Diell dhe rritje e lehtë temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
23/10 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 23 Tetor 2020
23/10 07:51
Wake Up/ “Komentoja ndeshjet, por më thonin e ke vendin në kuzhinë”.Qeqa Krelani tregon paragjykimet
22/10 11:39
Wake Up/ Qeqa Krelani: Pse guxova të jem komentatorja e parë shqiptare e futbollit
22/10 11:33
Wake Up/ Alket Islami: Gara e aeronautikës “Albania Open 2020” do të mbahet në kushtet e pandemisë
22/10 11:32
Wake Up/ Në krahinën e mbretërve festohet Dita e Kulaçit dhe Dollisë
22/10 11:32
Wake Up/ Diskriminoi punonjësin për bindjet politike. Rasti i drejtorit të Galerisë Kombëtare
22/10 11:32
Wake Up/ Komisioneri, Gajda: Pamja, seksi, përkatësia politike, format moderne të diskriminimit
22/10 11:31
Wake Up/ “Pas 10 ditësh izolimi nuk i infekton të tjerët”. Dr. Alimehmeti sqaron udhëzimin Covid-19
22/10 11:31
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/10 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Tetor 2020
22/10 08:01
Wake Up/ A ka një ofertë politike Rezart Veleshnja nga Veliaj për t’iu bashkuar PS? Ja e vërteta…
21/10 11:43
Wake Up/ Rezart Veleshnja sqaron për herë të parë publikisht largimin nga “Shiko kush luan”
21/10 11:43
Wake Up/ Këngëtarja ka një ftesë të pazakontë për ndjekësit: Më bëni një koment negativ
21/10 11:42