Wake Up/ Reduktimi i njerëzve dhe problemet financiare rrezikojnë rimbylljen e transportit urban
13/07/2020 10:52

Rixhin Qoshja, Kreu i Shoqatës së Transportit Qytetas thotë se në fakt ky është paralajmërimi i fundit për ri mbylljen e transportit urban pas rihapjes një javë më parë. Në fakt transporti nisi një javë mëparë nën respektimin e rregullave AntiCovid të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë. Por pse vendosen të hapen një javë më parë për të "kërcënuar" sërish me rimbyllje operatorët e transportit urban? Çfarë ndryshoi në një javë? Rixhin Qoshja, Kreu i Shoqatës së Transportit Qytetas tha se hapja e transportit urban erdhi si rrjedhojë e ndryshimeve që u bënë në protokollin e masave AntiCovid me ndërhyrjen e kryetarit të Bashkisë së Tiranës. "Me ndërhyrjen e kryetarit të Bashkisë Tiranë dhe ndryshimet që u reflektuan në protokollin e masave AntiCovid dhe duke parë kërkesën e shtuar dhe nevojën për transportin publik ne filluam me mendimin se mund të funskiononte teknikisht dhe se kërkesat tona ekonomike do të zgjidheshin rrugës. Por pamë se situata ekonomike po rëndohet nga dita në ditë dhe kjo e bën të pamundur vazhdimin e këtij shërbimi. Ne ende shpresojmë në plotësimin e këtyre kërkesave për të mos shkuar në vendimin e ri mbylljes sepse do të ishte fatale jo vetëm për qytetarët por edhe për vetë kompanitë e transportit urban"- tha Rixhin Qoshja, Kreu i Shoqatës së Transportit Qytetas.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36