Wake Up/Procedurat në kopsht;nga formulari për prindërit, higjiena, distanca në tavolina, fjetja etj
01/06/2020 11:39

Sot ky 1 qershor i gjeti kopshtet dhe çerdhet me dyer të hapura për fëmijët në të gjithë vendin si në ato publike dhe private. Ashtu si është thënë edhe gjatë javës që kaloi, të vegjlit u rikthyen në institucionet e kujdesjes nën masa të rrepta higjieno-sanitare. Jo se ato nuk kanë ekzistuar më parë, por duke nisur nga situata e përhapjes së koronavirusit në vend këto masa do të jenë më vigjilente dhe më të ashpra në zbatim. Që nga mënyra e shoqërimit të fëmijëve në kopshte dhe çerdhe e deri tek qëndrimi në ambientet brenda institucionit, gjithçka ka ndryshuar. Edukatoret tashmë do të kenë edhe më shumë detyra në zbatimin e protokollit të miratuar nga Ministria e Shëndetësisë. Për më shumë detaje se si u zbatuan këto masa, dhe cilat ishin ato ishim sot në një lidhje direkte nga Kopshti 36 në Tiranë. Me kameran tonë ndoqëm live momentin kur një prind solli fëmijën, plotësoi një formular ku jepte të dhënat e gjendjes shëndetësore të prindit dhe fëmijës. Ishte edukatorja e cila i priste tek dera duke matur temperaturën më pas ne ndoqëm gjithçka ndodh me fëmijët, në mjediset e kopshtit...

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04