Wake Up/ “Nuk jam teksti yt” gazetaret reagojnë ndaj teksteve të këngëve! Video bëhet virale
01/06/2020 12:16

"Nuk jam teksti yt" është titulluar një video interesante e realizuar nga një grup studentesh të degës së Gazetarisë në Kosovë. Aty evidentohet keqpërdorimi i figurës së gruas në tekstet e këngëtarëve shqiptarë. " Nuk jam teksti yt, sepse unë nuk jam objekt seksi, nuk varem financiarisht nga ti, i përkas veç vetes, nuk jam shërbyese e jotja, nuk e luftoj seksizmin me seksizëm dhe nuk jam pronë e askujt. Jam grua siç je dhe ti burrë. Jam njeri siç jemi të dy të tillë"- thotë njëra prej vajzave. Në video shikojmë fragmente nga tekste të ndryshme të këngëtarëve si: Tayna, Dafina Zeqiri, Lumi B apo Lyrical Son, të cilët janë vetëm disa prej artistëve që e pasqyrojnë negativisht gruan. Po ashtu videos në fjalë ato i kanë bashkangjitur edhe komentet e tyre ku venë në dukje këtë fenomen dhe kërkojnë që gruaja të trajtohet ashtu siҫ e meriton e jo të ofendohet me fjalë të papërshtatshme. Gruaja është vajzë, nënë dhe bashkëshorte dhe meriton respektin e burrave por jo pak herë figura e saj ulet poshtë jo vetëm në politikë por edhe në art e kulturë. Ky fakt i shqetëson shumë këto vajza të cilat do të jenë gazetare të ardhshme. Grupi përbëhet nga gjashtë vajza që janë: Flaka Zogu, Florijeta Dernjani, Afërdita Lukaj, Ëdronida Shala, Fetije Kamberi dhe Gentiana Ahmeti. Dy prej tyre i kishim sot në skype.

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04