Wake Up/ Në shkollë apo online?! Vendimin e marrin drejtoritë e shkollave
27/11/2020 10:49

Komiteti Teknik i Ekspertëve AntiCovid i sugjeroi Ministrisë së Arsimit që të marrë masa që prej datës 1 dhjetor të kalojë në skenarin e dytë, atë të mësimit të alternuar, në klasë dhe online. Në fakt që në fillimit të vitit shkollor nga autoritetet e arsimit u fol për tre skenarë të mundshëm të cilët do të viheshin në zbatim duke u ndërthurur me situatën e përhapjes së virusit në vend. Tashmë që situata është kritike , kur qindra mësues dhe nxënës janë infektuar dhe sipas profesionistëve të shëndetit kemi hyrë në një periudhë virozash dhe gripi stinor, zyrtarëve të arsimit ju është sugjeruar që të kalojnë në planin e dytë. Por si do të zhvillohet mësimi që prej 1 dhjetorit, a do të jetë i njëjti skenar për të gjitha shkollat apo do t'u lihet atyre në dorë, si do zhvillohen mësimi online. Zamira Gjini, Drejtore e Politikave dhe Strategjive të Zhvillimit, MASR tha se u takon drejtorive të shkollave të vendosin si do të veprojnë për mësimin në klasë dhe online. "Vendimarrja sesi do të organizohet mësimi në shkollë do ta kenë drejtoritë e shkollave. Pra janë shkollat ata që vendosin sepse në sistemin tonë parauniversitar ne kemi shkolla që kanë numër të ndryshëm nxënësish në shkollë apo në klasa. Si në zonat rurale dhe ato urbane numri i nxënësve nuk është i njëjtë, po ashtu edhe përhapja e virusit në të gjitha zonat e Shqipërisë nuk është i njëjtë, kështu që janë disa faktorë që do të ndikojnë në vendimin e drejtorëve të shkollave dhe drejtorive arsimore sesi do të zhvillohet mësimi. Do të ketë shkolla që do ta zhvillojnë mësimin normalisht sipas skenarit të parë pra në klasa por do të ketë dhe shkolla që do ta organizojnë mësimin sipas skenarit të dytë që po aplikojmë tani; pra që do të kryejë procesin mësimor të alternuar. Gjithsesi çdo vendim marrje e drejtorëve të shkollave do të kenë kujdes të bëjnë komunikimin me prindërit e nxënësve 1 javë përpara që ata të kenë mundësi të organizojnë dhe prindërit ditën e tyre".

Wake Up/Nisma për të sjellë në Shqipëri turistë edhe në dimër. Ja destinacionet e turizmit të bardhë
15/01 12:29
Wake Up/ Ukrainsja Tatyana Bajraktari: Turistët e rajonit në dimër kërkojnë Korçën dhe Pogradecin
15/01 12:22
Wake Up/ Historia që fshihet pas këngës “I Don’t Wanna”. Kydis promovon këngën e saj të parë
15/01 11:53
Wake Up/ Balerini Klevis Tafaj: Njerëzit më thonë me habi: “Po ti edhe balerin edhe tropojan!”
15/01 11:53
Wake Up/ Klevis Tafaj, shqiptari i “Medaljes së Artë”: Si e realizova ëndrrën amerikane
15/01 11:52
Wake Up/ Arjana Muçaj: Ja si ta kuptojmë që na ka prekur “dëshpërimi i janarit”
15/01 11:52
Wake Up/ Korça zbardhet nga bora por turistët kërkojnë më shumë alternativa dhe infrastrukturë
15/01 11:52
Wake Up/ Gjimnazistët shqiptarë dhe ata në rajon bëhen bashkë për të thyer tabutë mes vendeve
15/01 11:52
Wake Up/ Shtypi i ditës, 15 Janar 2021
15/01 08:15
Mbërrin i ftohti polar në Shqipëri, njihuni me parashikimin e motit
15/01 08:05
Wake Up/ Petraq Lika, OSSH:”Akullzohen telat dhe shtyllat elektrike.Në 35 vjet hera e parë që ndodh”
14/01 12:01
Wake Up/ Meteorologia Lajda Porja: “Temperaturat ekstreme të dimrit do të shkojnë -13 gradë celsius”
14/01 11:55
Wake Up/ Dea Mishel dhe i dashuri zihen si macja me miun. Ajo tregon se për çfarë debatojnë
14/01 11:47
Wake Up/ Në gjimnaz ka qenë rebele. Dea Mishel: “Nëndrejtori mendonte se drogohesha”
14/01 11:39
Wake Up/ Dea Mishel rrëfen luftën me ankthin: “Mora ndihmë nga psikologia. Mendoja fundin e botës”
14/01 11:38
Wake Up/ Artistët italianë peticion për ndalimin e muzikës. Shqiptarët “protestojnë” në Facebook
14/01 11:37
Wake Up/ “Dolce Vita” e Dea Mishel. “Çmenduritë” e moderatores në mes të pandemisë
14/01 11:12
Wake Up/ Dyert dhe dritaret e Prizrenit në mes të qytetit. Reagim ndaj shkatërrimit të vlerave
14/01 11:05
Wake Up/ Ata me arsim 8-9 vjeçar gjejnë punë. Kosta Barjaba:”Arsyet pse arsimi “s’vlen” në Shqipëri”
14/01 11:04
Wake Up/ Mbërrin stuhia “Filomena” e gjithë Shqipëria do të ngrijë. A do të kemi energji elektrike?
14/01 11:04