Wake Up/ Në Prishtinë po je pozitiv me Covid përfiton 50 euro, pensionistët 100 euro
27/11/2020 11:04

Me një situatë të rënduar nga pandemia po përballet edhe Kosova. Nga java në javë bilanci i infektimeve të reja nga Covid-19 por edhe i humbjeve të jetëve vazhdon të jetë i lartë. Përballë kësaj situate të vështirë shëndetësore e cila ka një faturë për të gjitha familjet e prekura nga ky virus, komuna e Prishtinës ka vendosur që të ndërmarrë disa vendime për ta bërë disi më të lehtë barrën financiare të gjitha familjeve ku ka të infektuar dhe aq më tepër kur janë pensionistë. Vetëm dy ditë më parë në një mbledhje të jashtëzakonshme të kuvendit komunat të Prishtinës është marrë vendimi që për çdo qytetar të konfirmuar pozitiv me Covid19 të dhurohet shuma prej 50 euro ndërkohë që për pensionistët kjo shumë shkon në 100 euro. Nën Kryetari i Komunës së Prishtinës, Muhedin Nushi tha se gjithçka do të përballohet nga buxheti i komunës dhe jo nga buxheti i shtetit. "Qytetarët e Prishtinës kanë kontribuar me taksa çdo vit për komunën e Prishtinës dhe sot këto taksa po përdoren për ta"- tha ndër të tjera nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Muhedin Nushi.

Wake Up/Nisma për të sjellë në Shqipëri turistë edhe në dimër. Ja destinacionet e turizmit të bardhë
15/01 12:29
Wake Up/ Ukrainsja Tatyana Bajraktari: Turistët e rajonit në dimër kërkojnë Korçën dhe Pogradecin
15/01 12:22
Wake Up/ Historia që fshihet pas këngës “I Don’t Wanna”. Kydis promovon këngën e saj të parë
15/01 11:53
Wake Up/ Balerini Klevis Tafaj: Njerëzit më thonë me habi: “Po ti edhe balerin edhe tropojan!”
15/01 11:53
Wake Up/ Klevis Tafaj, shqiptari i “Medaljes së Artë”: Si e realizova ëndrrën amerikane
15/01 11:52
Wake Up/ Arjana Muçaj: Ja si ta kuptojmë që na ka prekur “dëshpërimi i janarit”
15/01 11:52
Wake Up/ Korça zbardhet nga bora por turistët kërkojnë më shumë alternativa dhe infrastrukturë
15/01 11:52
Wake Up/ Gjimnazistët shqiptarë dhe ata në rajon bëhen bashkë për të thyer tabutë mes vendeve
15/01 11:52
Wake Up/ Shtypi i ditës, 15 Janar 2021
15/01 08:15
Mbërrin i ftohti polar në Shqipëri, njihuni me parashikimin e motit
15/01 08:05
Wake Up/ Petraq Lika, OSSH:”Akullzohen telat dhe shtyllat elektrike.Në 35 vjet hera e parë që ndodh”
14/01 12:01
Wake Up/ Meteorologia Lajda Porja: “Temperaturat ekstreme të dimrit do të shkojnë -13 gradë celsius”
14/01 11:55
Wake Up/ Dea Mishel dhe i dashuri zihen si macja me miun. Ajo tregon se për çfarë debatojnë
14/01 11:47
Wake Up/ Në gjimnaz ka qenë rebele. Dea Mishel: “Nëndrejtori mendonte se drogohesha”
14/01 11:39
Wake Up/ Dea Mishel rrëfen luftën me ankthin: “Mora ndihmë nga psikologia. Mendoja fundin e botës”
14/01 11:38
Wake Up/ Artistët italianë peticion për ndalimin e muzikës. Shqiptarët “protestojnë” në Facebook
14/01 11:37
Wake Up/ “Dolce Vita” e Dea Mishel. “Çmenduritë” e moderatores në mes të pandemisë
14/01 11:12
Wake Up/ Dyert dhe dritaret e Prizrenit në mes të qytetit. Reagim ndaj shkatërrimit të vlerave
14/01 11:05
Wake Up/ Ata me arsim 8-9 vjeçar gjejnë punë. Kosta Barjaba:”Arsyet pse arsimi “s’vlen” në Shqipëri”
14/01 11:04
Wake Up/ Mbërrin stuhia “Filomena” e gjithë Shqipëria do të ngrijë. A do të kemi energji elektrike?
14/01 11:04