Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09/2020 11:15

Situata e vështirë që ka krijuar pandemia dhe humbjet e jetës në radhët e bluzave të bardha, i kanë detyruar këta të fundit që të ngrejnë zërin për plotësimin e disa kërkesave. Mëngjesin e sotëm (e enjte, 24 shtator) mjekët protestuan për 30 minuta në një tubim të heshtur me pankarta në duar, edhe pse nuk janë janë lejuar nga drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza por edhe nga policia. Ndërkaq në përgjigje të mjekëve, kryeministri Edi Rama ka kërkuar një takim paraditen e së enjtes. Kryetari i Sindikatës së Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor, mjeku Gentian Stroni në një lidhje telefonike me "Wake Up" sqaroi dhe katër kërkesat që do të diskutojnë në këtë takim. Stroni tha se do të kërkojnë që të shpallen dëshmorë të kombit të gjithë mjekët që humbin jetën gjatë pandemisë, të bëhet sigurimi i jetës së personelit shëndetësor, rishikimin e pagave, por edhe sigurimin e kushteve të mira të punës. Kryetari i Sindikatës së Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor tha se nëse nuk do të ketë një konsensus, ka një plan të dytë që është ai i përshkallëzimit të aksion

Wake Up/ Blerim Gjeladini: Si e ndikojnë llogaritë false të rrjeteve sociale mendjen tonë
26/10 13:01
Wake Up/ Rrezarta Bojaxhiu pas “The Voice Kids”, Gjermani me këngë shqip: Ishte dëshira e prindërve
26/10 12:33
Wake Up/ Shqiptarja që mahniti Gjermaninë me zërin e saj: Gjuhën shqipe ia dedikoj Dritan Hoxhës
26/10 12:15
Wake Up/ Tenori Armaldo Kllogjeri pas një mungesë të gjatë sjell sonte mbrëmjen operistike
26/10 12:00
Wake Up/ Qyteti shqiptar me reagimet më pozitive dhe ai me reagimet më negative, në rrjetet sociale
26/10 11:51
Wake Up/Dr. Roland Zhuka: Shqiptarët duan buzëqeshje të bukur, rriten kërkesat në kozmetikën dentare
26/10 11:43
Wake Up/ Studentët pa abone, dorëzojnë peticion në Bashkinë e Tiranës
26/10 11:43
Wake Up/ Shtypi i ditës, 26 Tetor 2020
26/10 10:42
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me vranësira dhe ulje temperaturash
26/10 10:31
Wake Up/ Kush është futbollisti më i mirë i momentit sipas Redi Jupit?
23/10 11:35
Wake Up/Redi Jupi: Nga cilat kërkesa duhet të heqin dorë Liga dhe Qeveria që t’i jepet fund bojkotit
23/10 11:35
Wake Up/ Rikthimi i grupit “Humus” pas 10 vitesh, gati albumi i 3-të
23/10 11:33
Wake Up/ Tani me një klik mund të zbuloni fotot e rralla dhe të panjohura të Arkivës së Shtetit
23/10 11:33
Wake Up/ Universiteti në karantinë edhe me një rast të vetëm me COVID. Rregullat për studentët
23/10 11:33
Wake Up/ OBSH: Lodhja nga pandemia. Rreziku që vjen nga “rraskapitja” me Covid-19
23/10 11:20
Diell dhe rritje e lehtë temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
23/10 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 23 Tetor 2020
23/10 07:51
Wake Up/ “Komentoja ndeshjet, por më thonin e ke vendin në kuzhinë”.Qeqa Krelani tregon paragjykimet
22/10 11:39
Wake Up/ Qeqa Krelani: Pse guxova të jem komentatorja e parë shqiptare e futbollit
22/10 11:33
Wake Up/ Alket Islami: Gara e aeronautikës “Albania Open 2020” do të mbahet në kushtet e pandemisë
22/10 11:32