Wake Up/ Kur për “fe dhe moral” nuk lejon fëmijët në shkollë. Debati pas rastit të Kamzës
05/06/2020 10:47

Do të duhej të ishte paraqitur në gjykatë nën akuzë për keqtrajtim të miturish sepse nuk lejon prej 1 viti tre vajzat e tij të arsimohen; ka kundërshtuar policinë dhe u ka nxjerrë atyre armën duke i kërcënuar. Historia e Roland Kryemadhit, babait 39-vjeçare që jeton në Kamëz, dhe që me pretendimin e predikimit fetar islam ka penguar vajzat të veshura me shami të ndjekin shkollën, ka ngjallur mjaft debate dhe reagime. Në Shqipëri, shkolla publike është falas dhe arsimimi është i detyruar për vajzat dhe djemtë nga mosha 6 deri 16 vjeç. Nëse prindi nuk çon në shkollë fëmijën në arsimin e detyrueshëm, atëherë ndaj tij ka penalitete. Por heqja e fëmijëve nga shkolla nuk ndodh vetëm për shkak të besimit fetar apo moralit, si në rastin që po flasim, por edhe për dhjetëra arsye te tjera. Diskutuam në studio me gazetaren e TCH, Anila Hoxha dhe me Linda Pinon e Koalicionit për Arsimin në Shqipëri

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04