Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07/2020 10:45

Prej vitesh Korça njihet si qyteti i festave dhe veçanërisht për traditën e festës së karnavaleve. Nesër me datë 4 Korrik në këtë qytet do të mbahen karnavalet e Korçës, por për shkak të pandemisë ndryshe nga vitet e shkuara, karnavalet këtë herë do të organizohen në një formë tjetër dhe të veçantë. “Zgjidh maskën, kostumin dhe personazhin tënd” dhe “Shkrepe karnaval” është kjo motoja e këtyre karnavaleve, ku ftohen të gjithë të bëhen pjesë me anë të fotove dhe videove të publikuara në rrjete sociale. Blerta Belliu, Drejtoreshë e Qendrës Kulturore, Korçë tha se këtë vit "Karnavalet e Korçës" pavarësisht situatës së pandemisë nuk do të ndalen. " Nuk ka një korçar që nuk ka një maskë apo një kostum gati për karnavalet. Kjo situatë e pazakontë na ka bërë ta ndryshojmë pak rrjedhën e karnavaleve. Por nuk do të kemi grumbullime masive, nuk do të kemi të ftuar si vitet e kaluara, nuk do të kemi butafori të mëdha por padyshim që do të kemi karnavale kudo në qytet."

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36