Wake Up/ INSTAT: Fëmijët shqiptarë të privuar nga ushqimi, veshjet, argëtimi dhe pushimet
01/06/2020 11:08

Një studim i INSTAT që i dedikohet mirëqenies së fëmijëve dhe adoleshentëve për periudhën 2016-2018 ka gjetur se rreth 40 për qind e fëmijëve në këtë periudhë ka qenë e privuar që të ushqehet së paku një vakt në ditë me mish, peshk, fasule ose thjerrëza, pasi familjet nuk kanë mundësi financiare tua sigurojnë. Fëmijët shqiptare janë të privuar edhe nga aktivitet të tjera që ndikojnë në zhvillimin e tyre të shëndetshme siç janë veshja, argëtimi dhe aktivitete jashtë shtëpisë. Të gjithë këta tregues pashmangshmërisht janë përkeqësuar edhe më tej gjatë pandemisë. Krahas INSTAT edhe një vlerësim i Save the Children dhe MEDPAK, gjatë prillit 2020, mbi nevojat dhe pasojat e shkaktuara nga KOVID-19 tek komuniteti në nevojë në lidhje me mirëqenien e tyre sociale, qasjen në shërbime arsimore, shëndetësore dhe mbrojtjes sociale, tregoi se këto të dhëna janë përkeqësuar gjatë pandemisë. Këto të dhëna i ballafaquam sot me Blerina Çeloaliaj, Drejtore e Cilësisë dhe Zhvillimit të Programeve, Save the Children

Wake Up/ Alban Male zbulon surprizat e rikthimit të “Jeho”. Ja çfarë do ndodhë të dielën…
08/07 11:43
Wake Up/ Producenti i “Jeho”: Për Elgitin i kemi marrë leje Kleas
08/07 11:34
Wake Up/ Deputetja shqiptare e Parlamentit Kroat. Sfidat e Ermina Lekajt për komunitetin shqiptar
08/07 11:08
Wake Up/ Nis restaurimi i shtëpive të lagjes Goricë në Berat. Ja çfarë është zbuluar?
08/07 11:00
Wake Up/ Ermal Hasimja: Mendësia e notës qyl dhe kopjimit në arsim e ka një zgjidhje konkrete
08/07 10:59
Wake Up/ Dr.Alma Robo, ISHP: Virusi nuk ka pësuar mutacion, sillet njësoj si në fillim dhe tani
08/07 10:56
Wake Up/ Shtypi i ditës, 08 Korrik 2020
08/07 08:06
Ulen temperaturat, njihuni me parashikimin e motit
08/07 08:02
Wake Up/ Një ditë në zbulim të rrugës së qumështit
07/07 12:25
Wake Up/Erion Dasho:Bari, stadiumi, kisha, xhamia, palestra etj, ja ku rrezikojmë më shumë nga COVID
07/07 11:47
Wake Up/ Ervin Bushati: Ja pse “Molla” ime dhe “Banania” e Dashnor Dikos do mbahen mend gjatë
07/07 11:38
Wake Up/ Këngëtari Ervin Bushati tregon pse i kishte mbetur peng “Molla”
07/07 11:37
Wake Up/ Pano Soko: Ekonomia shqiptare nuk do ta përballonte dot një karantinë të dytë. Ja pse…
07/07 11:37
Wake Up/ Petrit Bylykbashi dy herë me COVID: Fle me oksigjen. Ndjej faj, nëse kam infektuar të tjerë
07/07 11:36
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
07/07 07:58
Wake Up/ Shtypi i ditës, 07 Korrik 2020
07/07 07:56
Wake Up/ “Feeling”, klipi i parë i dy violinisteve ekstravagante Ines Memisharaj dhe Albana Leka
06/07 12:45
Wake Up/ Evis Mula risjell këngën e Parashqevi Simakut. Në versionin e ri i këndon maturantëve
06/07 11:27
Top News – Pas 4 muajsh ndërprerje/ Rifillon punën transporti publik
06/07 10:39
Wake Up/ Apeli i AKU: Mos blini bukë të prerë. Rreziku i COVID që vjen nga kontaminimi i ushqimeve
06/07 10:38