Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07/2020 10:44

“Pusho Shqip” është slogani i sezonit turistik të këtij viti, i cili u zyrtarizua para dy ditësh në Shëngjin mes ministrave të Turizmit të Shqipërisë dhe Kosovës . Në hapjen zyrtare morën pjesë prefektët dhe kryetarët e bashkive të zonave të bregdetit të Shqipërisë, kryetarët e bashkive të Prizrenit dhe Prishtinës, si edhe disa nga tur operatorët e rëndësishëm. Nga 1 qershori kur u hap kufiri me Kosovën deri në 30 qershor në territorin tonë kanë hyrë 184 mijë persona të huaj, ku numrin më të madh e kanë qytetarët e Kosovës. Kjo shifër që tregon se turistët kosovarë vijojnë të zgjedhin Shqipërinë për pushime, por edhe fakti që kufijtë janë ende të mbyllur për shumicën e destinacioneve, të bën të mendosh se sivjet do të bëjmë turizëm patriotik duke përmbushur nevojat e industrisë qindra miliona euroshe të turizmit. Por do të rezultojë vërtet kështu? Kornelia Ferizaj, Drejtoreshë e Agjencisë së Turizmit. Shqipëria është ndër vendet kryesore që do goditet më rëndë në turizëm. “Visual Capitalist”, kompani mediatike dhe kërkimore, kryesisht në fushën e biznesit, e cila duke përpunuar të dhënat e Organizatës Botërore të Turizmit thotë se ekonomitë e mbështetura dhe të varura nga turizmi, ku bën pjesë edhe Shqipëria do të vuajnë rëndë dhe ca më keq nuk kuptohet qartësisht për sa kohë do të zgjasin pasojat e kësaj pandemie në ekonomi. “Visual Capitalist” ka përzgjedhur 44 ekonomi si më të varura nga turizmi. Shqipëria renditet në vendin e 30 ndër to.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36