Wake Up/ Fluks virozash, Qendrat Shëndetësore shërbim 24 orë
28/09/2020 12:16

Edhe më herët profesionistët e shëndetit kanë sqaruar se COVID-19, virusi që tashmë ka prekur gjithë botën ka shenja shumë të përafërta me gripin sezonal por edhe me ftohjen. Kjo është edhe problematika më e madhe dhe që shpesh sjell konfuzion tek pacientët, duke rritur shqetësimin se çfarë duhet të bëjnë sapo shfaqen simptomat. Ka shumë që vrapojnë në dyert e spitaleve, por ka dhe nga ata që mund t'i neglizhojnë duke shkuar në vendet e tyre të punës apo ndjekin rutinën e përditshme duke vënë në rrezik shëndetin e popullatës. Kjo situatë duket se do të jetë vërtet shqetësuese, kur jemi përballë stinës së virozave apo gripit sezonal, të cilat në fakt duket se kanë shtuar edhe radhët e pacientëve, kryesisht atyre të vegjël (të moshave pediatrike) në dyert e Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza. Nisur nga kjo situatë, autoritetet e shëndetësisë kanë nisur zbatimin e planit të masave për rikthimin e shërbimeve 24 orë në disa qendra shëndetësore fillimisht në 4 prej tyre) në Tiranë.

Wake Up/ Studentët e mjekësisë, juridikut, ekonomikut etj, sfidojnë vetën në aktrim
28/10 11:14
Wake Up/ Zbulohen mbi 800 libra të rrallë dhe dorëshkrime të Bibliotekës Kombëtare
28/10 10:57
Wake Up/ Spitali i Durrësit: Fluks të shtuar të pacientëve me Covid-19, por jo e papërballueshme
28/10 10:57
Wake Up/ Spitali i Shkodrës: Rastet me koronavirus refuzojnë trajtimin në spitalet COVID
28/10 10:57
Wake Up/ OKB thotë se 46% e shqiptarëve e sheh të ardhmen të zymtë
28/10 10:57
Wake Up/ Shtypi i ditës, 28 Tetor 2020
28/10 08:33
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
28/10 08:02
Wake Up/ Eva Murati se mohon lidhjen e përfolur me aktorin turk Can Yaman, përgjigjet me: No Coment
27/10 12:13
Wake Up/Gazetarja sportive:Ky, viti i ofertave që kam refuzuar.Kritikat negative, nuk i konsideroj!
27/10 12:07
Wake Up/ “Want me back”, mundësia që s’doja ta humbisja”. Martin Pano, pjesë e “Top Awards”
27/10 11:59
Wake Up/ Eva Murati: Pse dua të intervistoj Messin dhe jo Ronaldon!
27/10 11:43
Wake Up/ 150 organizata peticion BE-së: 93% e peshqve migrues të ujërave të ëmbël janë zhdukur
27/10 11:30
Wake Up/ Bllokimi te “Shqiponja”, pasojat e një trafiku të rënduar. Cila do të jetë zgjidhja
27/10 11:30
Wake Up/ Italia rikthehet në karantinë. Skenaret e pandemisë që na dikton fqinji
27/10 11:30
Wake Up/ Shtypi i ditës, 27 Tetor 2020
27/10 08:02
Diell dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
27/10 07:52
Wake Up/ Blerim Gjeladini: Si e ndikojnë llogaritë false të rrjeteve sociale mendjen tonë
26/10 13:01
Wake Up/ Rrezarta Bojaxhiu pas “The Voice Kids”, Gjermani me këngë shqip: Ishte dëshira e prindërve
26/10 12:33
Wake Up/ Shqiptarja që mahniti Gjermaninë me zërin e saj: Gjuhën shqipe ia dedikoj Dritan Hoxhës
26/10 12:15
Wake Up/ Tenori Armaldo Kllogjeri pas një mungesë të gjatë sjell sonte mbrëmjen operistike
26/10 12:00