Wake Up/ Fizioterapisti Ilvi Begolli: Ja cilat kategori dhe mosha po shfaqin deformime fizike
10/07/2020 11:42

Kur dëgjojmë se shumë njerëz vijojnë të punojnë nga shtëpia, ndonjëherë na duket luks dhe mendojmë se sa komode duhet të jetë. Por në fakt edhe puna nga shtëpia ka pasojat e veta në shëndet dhe sidomos në fizikun tonë. Ekspertët e punësimit të kompanisë "DirecttlyApply", kanë analizuar pasojat afatgjata të punës nga shtëpia duke krijuar identikitin e një modeli të quajtur "Susan". Ky individ në 25 vitet e ardhshme do të pësojë një transformim të madh fizik, që nga pesha, gjymtyrët, shtylla kurrizore, flokët, sytë...etj. Megjithatë ky mbetet një model hipotetik pasi është shumë e vështirë që një person të punojë kaq gjatë vetëm nga shtëpia, i shkëputur nga kolegët apo nga aktiviteti fizik. Ekspertët këshillojnë që të gjithë ata që zgjedhin ose detyrohen të punojnë nga shtëpia, të kujdesen më shumë për veten, të ngrihen nga karrigia herë pas here, të bëjnë ushtrime fizike, të shkëpusin kontaktin me kompjuterin për disa orë si edhe të mos konsumojnë pa kriter. Informacione rreth kategorive dhe moshave që po shfaqin vitet e fundit deformime fizike por edhe këshilla shumë të vlefshme morëm sot nga fizioterapisti Ilvi Begolli.

Wake Up/Mbyllja e një sezoni të vështirë dhe sfidues
31/07 11:51
Wake Up/ Çifti i Dj-ve, Arbëri&Erida: Bashkëshorti s’donte që të bëhesha DJ. Tani punojmë bashkë
31/07 11:42
Wake Up/ Tur Çiklistik: Stop Covid-19. Pusho në Shqipëri
31/07 11:27
Wake Up/ Bledi Strakosha sqaron infektimin e njëkohshëm nga COVID me Veliajn
31/07 10:57
Wake Up/ Si na ndikojnë ushqimet në rritjen e imunitetit në verë
31/07 10:34
Wake Up/ Efektet e kondicionerit që nuk duhen ngatërruar me Covid-19
31/07 10:34
Diell dhe temperatura të larta, moti ideal për plazh
31/07 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 31 Korrik 2020
31/07 07:57
Wake Up/ E dini sa paguhet një pilote? Shqiptarja që punon në Dubai habit me shifrën
30/07 11:58
Wake Up/ Si e pritën familjarët e mi vendimin për t’u bërë pilote
30/07 11:53
Wake Up/ Egbo për deklaratën në BBC: 1% e shqiptarëve janë racistë, 99% janë familja ime
30/07 11:42
Wake Up/ Egbo për fitoren e Tiranës: Është klubi më i madh në Shqipëri. Tani kemi festën e Kupës
30/07 11:33
Wake Up/ Xhesina Xhika: Vështirësitë dhe kënaqësitë e të qënurit pilote grua
30/07 11:33
Wake Up/ Sivjet pushimet në “sekondin e fundit”. Mes frikës nga Covid-19 dhe pamundësive
30/07 11:33
Wake Up/ Vera shton rastet e goditjeve nga dielli. Autoritet shëndetësore shpallin planin e masave
30/07 11:32
Wake Up/ Studentët bojkot zgjedhjeve në Universitete: Nuk do t’i njohim!
30/07 11:32
Dita më e nxehtë e javës, njihuni me parashikimin e motit
30/07 08:35
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Korrik 2020
30/07 08:29
Wake Up/ Renis Gjoka ka një pyetje dhe përgjigjen e pret në inbox…Po nga kush?!!
29/07 11:36
Wake Up/ Vin Veli: Jam zhgënjyer nga kolegët që mbështetën ndalimin e muzikës
29/07 11:36