Wake Up/ Edmond Drishti, shqiptari i policisë në New Jersey tregon për situatën e protestave
04/06/2020 10:38

Prej disa ditësh në Amerikë vijojnë protestat qytetare të cilat janë përshkallëzuar duke shkaktuar dhunë dhe trazira. E gjithë kjo situatë ka ardhur si reagim pasi afrikano-amerikani, George Floyd vdiq më 25 maj teksa një oficer policie i bardhë mbajti gjurin në qafën e tij për më shumë se tetë minuta. Në mbi 30 shtete janë thyer e shkatërruar dyqane, i është vënë flaka automjeteve apo ndërtesave dhe janë shpërndarë parulla më mbishkrime e me fjalët e fundit të Floyd..."nuk marr dot frymë". Protesta ka pasur edhe për para Shtëpisë së Bardhë dhe presidenti Donald Trump ka deklaruar se ai do t'i ndalojë me ҫdo mënyrë duke nxjerrë ushtrinë në rrugë për të ruajtur rendin dhe ligjin. Këto protesta kanë pasur mbështetje edhe në vende të tjera të botës, ku qytetarët janë të pakënaqur nga sjelljet me natyrë diskrimunuese. Edhe vetë forcat e policisë në Amerikë kanë kërkuar falje publike duke u ulur në gjunjë si shenjë solidarizimi. Por, duket se asgjë nuk mjafton më për të frenuar mllefin e akumuluar ndër vite të protestuesve. Ne ishim sot me Edmond Drishtin i cili është komandant në Hoboken Police Department (New Jersey), që aktualisht është në detyrë edhe jashtë orarit zyrtar dhe po e ndjek nga afër situatën.

Wake Up/ “Karnavalet e Korçës”, nuk ndalen as me pandeminë. Këtë vit edhe samba braziliane
03/07 10:45
Wake Up/ Turistët e huaj zgjedhin Pukën, si parajsën e fshehur të aventurës
03/07 10:44
Wake Up/ Fushata “Pusho shqip”. A do të na mjaftojë turizmi patriotik?
03/07 10:44
Wake Up/ Eugena Tomini: Rasti i foshnjës me COVID. Babai i sapoardhur nga një vend Evropian
03/07 10:43
Wake Up/ Eugena Tomini ISHP: COVID po prek edhe moshat 30-40 vjeç
03/07 10:43
Vapë dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
03/07 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 03 Korrik 2020
03/07 08:04
Wake Up/ Olsi Bylyku: Gena më ftoi për bashkëpunim. Më tha: Do të dalësh në klip si askush tjetër…
02/07 11:53
Wake Up/ Olsi Bylyku: Të dashurës i iku truri nga modelja në klip. Ja çfarë më tha…
02/07 11:27
Wake Up/ Balerini Jurgen Bala, që po synon “Dancing with the Stars” në Amerikë
02/07 11:21
Wake Up/ Barometri i Ballkanit: Shqiptarët me besimin më të ulët në rajon tek prodhimet vendase
02/07 11:03
Wake Up/ Sondazhi: Shitblerja e votës, problemi më i rëndë që shohin qytetarët
02/07 11:03
Wake Up/ Majlinda Keta thirrje studentëve: Votoni të zgjidhni përfaqësuesit tuaj në Universitet
02/07 11:02
Wake Up/ Shtypi i ditës, 02 Korrik 2020
02/07 08:01
Diell dhe temperatura të larta, njihuni me parashikimin e motit
02/07 07:59
Wake Up/ Olimpia Smajlaj, ish Miss-i e diplomuar si biologe por karrierën e kërkon në muzikë
01/07 12:10
Wake Up/ Ervin Shijaku i Transportit: Ministrja s’ka hipur ndonjëherë në autobus se njeh situatën
01/07 11:23
Wake Up/ Meri Shehu: Si do ta gjejë ditëlindja kryeministrin Rama këtë 4 korrik
01/07 11:23
Wake Up/ Astrologe, Meri Shehu: Shenjat që do kalojnë pushime të bukura dhe të varfëra
01/07 11:22
Wake Up/ Operatorët e Transportit Publik: Protokolli i pazbatueshëm. Kërkojmë tryezë me palët
01/07 11:04