Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09/2020 12:11

Brenda Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit ruhet e gjithë trashëgimia filmike shqiptare dhe shumica prej këtyre materialeve është në një kopje të vetme. Vetëm filmi "Tomka dhe shokët e tij" është i ruajtur në dy arkiva, në atë të Filmit në Shqipëri dhe në Arkivën e Bibliotekës së Kongresit Amerikan. Dhe kjo është një gjë e rrallë. Pra vetëm nëse bota zhduket mund të zhduket ai film. Filmi Skënderbeu ndërkohë është në dy variante restaurimi; varianti shqiptar dhe ai rus. "Rusët kanë versionin e tyre të restaurimit të filmit Skënderbeu, ndërsa versioni që bëmë ne shqiptarët "guxuam" dhe prishëm audion e atij filmi nga origjinali. Restaurimi ka etikë të caktuar profesionale, ne nuk kemi të drejtën që me sytë e sotëm të ndërhyjmë në variantin origjinal dhe ta prishim atë"- tha drejtoresha e Arkivit të Filmit, Iris Elezi."

Wake Up/ Blerim Gjeladini: Si e ndikojnë llogaritë false të rrjeteve sociale mendjen tonë
26/10 13:01
Wake Up/ Rrezarta Bojaxhiu pas “The Voice Kids”, Gjermani me këngë shqip: Ishte dëshira e prindërve
26/10 12:33
Wake Up/ Shqiptarja që mahniti Gjermaninë me zërin e saj: Gjuhën shqipe ia dedikoj Dritan Hoxhës
26/10 12:15
Wake Up/ Tenori Armaldo Kllogjeri pas një mungesë të gjatë sjell sonte mbrëmjen operistike
26/10 12:00
Wake Up/ Qyteti shqiptar me reagimet më pozitive dhe ai me reagimet më negative, në rrjetet sociale
26/10 11:51
Wake Up/Dr. Roland Zhuka: Shqiptarët duan buzëqeshje të bukur, rriten kërkesat në kozmetikën dentare
26/10 11:43
Wake Up/ Studentët pa abone, dorëzojnë peticion në Bashkinë e Tiranës
26/10 11:43
Wake Up/ Shtypi i ditës, 26 Tetor 2020
26/10 10:42
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me vranësira dhe ulje temperaturash
26/10 10:31
Wake Up/ Kush është futbollisti më i mirë i momentit sipas Redi Jupit?
23/10 11:35
Wake Up/Redi Jupi: Nga cilat kërkesa duhet të heqin dorë Liga dhe Qeveria që t’i jepet fund bojkotit
23/10 11:35
Wake Up/ Rikthimi i grupit “Humus” pas 10 vitesh, gati albumi i 3-të
23/10 11:33
Wake Up/ Tani me një klik mund të zbuloni fotot e rralla dhe të panjohura të Arkivës së Shtetit
23/10 11:33
Wake Up/ Universiteti në karantinë edhe me një rast të vetëm me COVID. Rregullat për studentët
23/10 11:33
Wake Up/ OBSH: Lodhja nga pandemia. Rreziku që vjen nga “rraskapitja” me Covid-19
23/10 11:20
Diell dhe rritje e lehtë temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
23/10 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 23 Tetor 2020
23/10 07:51
Wake Up/ “Komentoja ndeshjet, por më thonin e ke vendin në kuzhinë”.Qeqa Krelani tregon paragjykimet
22/10 11:39
Wake Up/ Qeqa Krelani: Pse guxova të jem komentatorja e parë shqiptare e futbollit
22/10 11:33
Wake Up/ Alket Islami: Gara e aeronautikës “Albania Open 2020” do të mbahet në kushtet e pandemisë
22/10 11:32