Wake Up/ Dr.Gentian Toshkëzi: Ja si COVID sulmon trurin. Arsyeja pse pacientët tentojnë vetëvrasjen
23/09/2020 11:39

COVID-19 u njoh si fillim si virusi që prek mushkëritë, por studimet gjithnjë e më shumë po tregojnë se ai godet rënd sistemin nervor (trurin). rreth 250 neurokirurgë në mbarë botën që punojnë në spitale të njohura, po studiojnë edhe shenjat klinike të pacientëve që kanë shfaqur probleme në sistemin nervor pasi janë infektuar nga COVID-19. Ekspertët në Britaninë e Madhe dhe në ShBA kanë arritur në përfundimin se COVID-19 shkakton dëme afatgjata në tru, duke përfshirë psikozë, konfuzion, depresion dhe lodhje. CoroNerve ka mbledhur studime nga raste të më shumë se 150 të rriturve britanikë me simptoma që pasqyrojnë këto probleme të shfaqura. Shifra të konsiderueshme këto që, sipas ekspertëve, tregojnë dëmet dhe inflamacionin në tru. Por këto nuk janë të vetmet, COVID-19 thonë mjekët nxit edhe vetëvrasjet.“Ka raste tentimi vetëvrasje dhe agresiviteti të fuqishëm të papritur, që dyshohet se vjen nga mos furnizimi me oksigjen i trurit dhe mpiksja e gjakut" shprehen ekspertët. Dhe në fakt edhe në vendin tonë nuk kanë munguar rastet e vetëvrasjes tek pacientët e prekur me COVID-19, para pak muajsh. Rasti i një djali 29-vjeçar dhe një zotërie 65 vjeç të cilët i dhanë fund jetës duke u hedhur nga ndërtesa e "Shefqet Ndroqit", Spitali COVID2, ku ishin shtruar për shkak, se ishin infektuar. Mjeku neurokirurg, asistent profesor Gentian Toshkëzi, në SHBA, në Thomas Jefferson University Hospitals ne Filadelfia shpjegoi sesi COVID prek trurin dhe çfarë pasojash sjell te pacientë. "Ne ishim Qendra e parë Spitalore që vumë re se disa të sëmurë me risk të ulët të dëmtimit të trurit u paraqitën në spital me dëmtime të rënda të trurit ndërkohë që ishin pozitiv me COVID-19. Kjo gjë na tërhoqi vëmendjen dhe na bëri që ti shihnim këto raste me kujdes për të parë nëse tek këto mosha të reja 30-50 vjeç dëmtimi në tru kishte lidhje me COVID-19. Më shumë studime janë duke u bërë, ndërkohë për të parë sesi ky virus prek edhe trurin përveç organeve të tjera. Dhe konkluduam se ky virus, pra COVID-19 prek edhe trurin dhe kjo vjen si pasoje e një përgjigjeje të organizmit dhe enëve të gjakut duke krijuar një mpiksje të këtyre enëve të gjakut të vogla duke shkaktuar dëmtime në zona të caktuara të trurit. Kjo tashmë është e faktuar si hipotezë."- shpjegoi doktor Gentian Toshkëzi, i cili është larguar nga Shqipëria në 2003. Ai pas universitetit të Tiranës, vazhdoi studimet në Paris dhe më pas u zhvendos për në USA. Që prej tre vitesh punon në një nga spitalet më të njohura në Amerikë, në atë të Filadelfias

Wake Up/ Kush është futbollisti më i mirë i momentit sipas Redi Jupit?
23/10 11:35
Wake Up/Redi Jupi: Nga cilat kërkesa duhet të heqin dorë Liga dhe Qeveria që t’i jepet fund bojkotit
23/10 11:35
Wake Up/ Rikthimi i grupit “Humus” pas 10 vitesh, gati albumi i 3-të
23/10 11:33
Wake Up/ Tani me një klik mund të zbuloni fotot e rralla dhe të panjohura të Arkivës së Shtetit
23/10 11:33
Wake Up/ Universiteti në karantinë edhe me një rast të vetëm me COVID. Rregullat për studentët
23/10 11:33
Wake Up/ OBSH: Lodhja nga pandemia. Rreziku që vjen nga “rraskapitja” me Covid-19
23/10 11:20
Diell dhe rritje e lehtë temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
23/10 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 23 Tetor 2020
23/10 07:51
Wake Up/ “Komentoja ndeshjet, por më thonin e ke vendin në kuzhinë”.Qeqa Krelani tregon paragjykimet
22/10 11:39
Wake Up/ Qeqa Krelani: Pse guxova të jem komentatorja e parë shqiptare e futbollit
22/10 11:33
Wake Up/ Alket Islami: Gara e aeronautikës “Albania Open 2020” do të mbahet në kushtet e pandemisë
22/10 11:32
Wake Up/ Në krahinën e mbretërve festohet Dita e Kulaçit dhe Dollisë
22/10 11:32
Wake Up/ Diskriminoi punonjësin për bindjet politike. Rasti i drejtorit të Galerisë Kombëtare
22/10 11:32
Wake Up/ Komisioneri, Gajda: Pamja, seksi, përkatësia politike, format moderne të diskriminimit
22/10 11:31
Wake Up/ “Pas 10 ditësh izolimi nuk i infekton të tjerët”. Dr. Alimehmeti sqaron udhëzimin Covid-19
22/10 11:31
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
22/10 08:06
Wake Up/ Shtypi i ditës, 22 Tetor 2020
22/10 08:01
Wake Up/ A ka një ofertë politike Rezart Veleshnja nga Veliaj për t’iu bashkuar PS? Ja e vërteta…
21/10 11:43
Wake Up/ Rezart Veleshnja sqaron për herë të parë publikisht largimin nga “Shiko kush luan”
21/10 11:43
Wake Up/ Këngëtarja ka një ftesë të pazakontë për ndjekësit: Më bëni një koment negativ
21/10 11:42