Wake Up/ Dr.Arjan Harxhi: Mjekimi me antibiotikë i gabuar. Covid-19 trajtohet me antiretroviralë
30/10/2020 11:18

Mjeku infeksionist, Arjan Harxhi i ftuar në “Wake Up” tha se pandemia në Shqipëri është në trend rritës. Ai tha se deri tani virusi vazhdon të paraqitet agresiv, pacientët vazhdojnë të shfaqin shenja klinike të ngjashme me ato të fillimit të pandemisë. Ndërkaq mjeku u shpreh se 85% e rasteve janë forma të lehta, dhe mjekimi me antibiotikë që në ditët e para është I gabuar. “85% e rasteve shfaqin forma të lehta. Tek këtë pacientë të cilët mjekohen në kushte shtëpie dhe nuk kanë nevojë për shtrim në spital nuk duhet të përdoren skema me barna specifike. Këtu kemi konstatuar gabime. Mjekëve duhet t'u ofrohen udhërrëfyes që duhet të vijnë nga evidencat më të mira botërore. Në Shqipëri përshkrimi i antibiotikëve është i gabuar dhe kjo vjen nga një traditë e trashëguar. Nga studimet 10- 20 % e formave të rënda kanë një infeksion të mbivendosur dhe në këto raste patjetër që mund të ketë nevojë për antibiotikë. Nëse një pacienti me Covid-19 që në ditën e dytë mjeku i jep kortizon bën gabim” – u shpreh mjeku infeksionist njëkohësisht drjetues i Spitalit Covid 2.

Wake Up/ Këngëtari flet për planet për t’u shtuar në familje kur të zhvendoset në Bali
30/11 12:03
Wake Up/ Jon Tarifa me “Don’t think about tomorrow”: Mesazhi, “Jeto sikur të ishte dita e fundit”
30/11 12:03
Wake Up/ Debati në Firence për muralen e Antonio Gramshit, përfshin edhe shqiptarët
30/11 11:35
Wake Up/ Ardit Bido: Deklarata e akademikëve për UÇK-në, si reagim ndaj gjyqit të padrejtë në Hagë
30/11 11:28
Wake Up/ Deputeti Shaip Kamberi: Qëllimi pse ngrita Flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë
30/11 11:07
Wake Up/ Udhëtimi drejt Arktikut i studentes shqiptare, aty ku dielli nuk lind deri në 14 janar
30/11 10:50
Wake Up/ Erida Nelaj, ISHP: Vaksina e gripit duhet bërë 3 javë pasi je shëruar nga COVID-19
30/11 10:50
Wake Up/ ISHP, nis vaksinimin kundër gripit për edukatorët dhe arsimtarët
30/11 10:49
Wake Up/ Shtypi i ditës, 30 Nëntor 2020
30/11 09:20
Wake Up/ 15 bateristë në Sheshin Skënderbej bashkojnë tingujt për Himnin e Flamurit
27/11 12:36
Wake Up/ Mbi 1200 arsimtarë janë trajnuar dhe 47 mijë klasa për mësimin në kushte pandemie
27/11 12:36
Wake Up/ Këtë fundjavë do ta gdhijmë online. Pandemia nuk e ndal traditën e Natës së Bardhë
27/11 11:07
Wake Up/”Misioni” i Andi Delianës për të sjell në filmin shqip Michael Madsen,aktorin e “Kill Bill”
27/11 11:06
Wake Up/ Në Prishtinë po je pozitiv me Covid përfiton 50 euro, pensionistët 100 euro
27/11 11:04
Wake Up/ Iris Luarasi: Në pandemi, nga frika gratë nuk e raportuan dhunën në polici
27/11 11:04
Wake Up/ Pandemia zhduku 25 vite përpjekje për barazi gjinore. Barra e shtëpisë ra mbi gratë
27/11 11:03
Wake Up/ Në shkollë apo online?! Vendimin e marrin drejtoritë e shkollave
27/11 10:49
Wake Up/ Shtypi i ditës, 27 Nëntor 2020
27/11 08:26
Parashikimi i motit/ Diell dhe rritje temperaturash, por fundjava vjen me surpriza
27/11 08:12
Wake Up/ Blogerja Sara Karaj e bëri me nip. Petrit Malaj: Cili ishte momenti që më preku shumë?
26/11 12:01