Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09/2020 11:15

Fenomeni i fotografimit apo filmimit të vajzave, grave pa pëlqimin e tyre poshtë veshjeve, duket se ka vënë në lëvizje autoritetet gjermane të cilat e kanë vlerësuar si një shkelje të turpshme të privatësisë por edhe si ngacmim seksual. Për këtë arsye Asambleja Federale dhe ajo e shtetit kanë miratuar një draft, i cili do t'i dënojë këto veprime jo vetëm me gjobë por edhe me heqje të lirisë së personave, dënim që shkon në 2 vjet burg. Por ligji nuk ndalet me kaq, do të tregohet i ashpër edhe me ata që fotografojnë dhe më pas i postojnë në rrjetet sociale, fotot e viktimave apo të të lënduarve gjatë aksidenteve. Mesa duket ky është një fenomen i përhapur në Gjermani. Anila Shuka, gazetare e DW, tha se vetëm në Mynih evidentohen 2 raste në muaj. "Kanë qenë dy gazetare që nisën një peticion online ku mblodhëm mbi 10 mijë nënshkrime pikërisht për këtë fenomen. Një nga gazetaret ishte përballur vetë me këtë fenomen ndaj mori këtë inisiativë"- tha gazetarja Anila Shuke nga DW. Ajo tregoi dhe rastin konkret të një kryetari bashkie, të cilit iu kapën një sërë fotosh të tilla dhe nuk kishte ligj për ta dënuar. Ligji është përkrahur dhe pritur shumë mirë nga qytetarët gjermanë.

Wake Up/ Fjoralba Ponari për të dashurin: Nuk e kam problem që ta marrin vesh të gjithë
20/10 11:19
Wake Up/ Fjoralba Ponari: Kam më shumë se një bashkëpunim me MC Kresha, së shpejti albumi
20/10 11:16
Wake Up/ Rikthim te tradita e humbur e revistave kulturore.”Lis”, botimi më i ri në treg
20/10 11:13
Wake Up/ Ballkani me ofertë të përbashkët për turizmin e aventurës. Projekti i Këshillit Rajonal
20/10 11:11
Wake Up/ Sindikata: Dyfish më shumë numri i mësuesve me Covid nga çfarë deklaron Ministria
20/10 11:10
Wake Up/ Mira Rakacolli: Ja dy treguesit ku rrezikojmë një izolim të dytë
20/10 11:08
Diell dhe ulje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
20/10 08:13
Wake Up/ Shtypi i ditës, 20 Tetor 2020
20/10 08:12
Wake Up/ Petrit Ymeri: Ja si do të zhvillohet online, Panairi i librit. Sfidë për ne dhe lexuesin
19/10 11:43
Wake Up/ Është dyfishuar kërkesa për biçikleta. Izolimi solli bum shitjesh në Shqipëri
19/10 11:30
Wake Up/ Lei Kraja: I shkreti ai burrë që do të futet në shtëpinë time…
19/10 11:20
Wake Up/ Lei Kraja: Futbollistët e kampionatit shqiptar janë më të vuajturit
19/10 11:19
Wake Up/ “Nuk paguajmë dot borxhet”, pandemia rriti kërkesën për borxh të familjeve shqiptare
19/10 11:12
Wake Up/ “Virusin mund ta mundim po t’i mbajmë maskat për 6 javë”. Teoria e Dr. Skënder Murtezanit
19/10 10:48
Parashikimi i motit/ Java nis me diell dhe rritje temperaturash
19/10 09:48
Wake Up/ Shtypi i ditës, 19 Tetor 2020
19/10 09:46
Wake Up/ Marjana Kondi rrëfim për gruan në diktaturë. Aktorja për herë të parë me stand up comedy
16/10 11:50
Wake Up/ Rita Gjeka dhe Zamira Kita marrëveshje live:Të hapim teatrot pa lejen e qeverisë!
16/10 11:48
Wake Up/ Zamira Kita dhe Rita Gjeka: Ja si mund t’i hapim teatrot duke respektuar masat
16/10 11:47
Wake Up/ Artistët kërkojnë takim me Ministren e Kulturës për hapjen e skenë së teatrit
16/10 11:47