Wake Up/ COVID-19 aktivizon sindromën e rrallë dhe fatale për fëmijët
16/09/2020 11:51

Gjithnjë e më shumë nëpër botë, po vërtetohet se Covid19 ka "aktivizuar" dhe shumë sindroma të tjera të cilat ndeshen shumë rrallë tek pacientët. Më herët kemi folur për një rishfaqje dhe shtim të rasteve të sindromës Kavasaki tek fëmijët e prekur nga Covid19, raste të identifikuara më së shumti në Britaninë e Madhe. Por kohët e fundit po flitet për një sindromë edhe më të rrezikshme, të quajtur sindroma inflamatore multi-sistem te të miturit (MIS-C ose PIMS). Ajo mund të ndodhë te fëmijë që kanë pasur simptoma të lehta të Covid-it, ose kanë qenë asimptomatikë. Dr.Gjeorgjina Kuli-Lito, Shefja e Infektivit të Pediatrisë, Tiranë dhe Shefe e departamentit të pediatrisë në spitalin Hygeia tha se këto raste të sindromës së rrallë janë shfaqur kryesiht tek ata fëmijë që kanë probleme me imunitetin ose kur sëmundja e COVID neglizhohet dhe nuk trajtohet". Sipas profesionistëve të shëndetësisë, kjo sëmundje përshkruhet si shumë e rrezikshme por edhe frikshme. Neo-natologu Alvaro Moreira i Qendrës së Shkencës Shëndetësore të Universitetit të Teksasit në San Antonio thotë se “Fëmijët mund të duken të shëndetshëm, nuk kanë shenja të sëmundjes edhe nëse nuk dihet se kanë qenë të sëmurë, dhe pastaj, disa javë më vonë, nisin në trup procese inflamatore”. Këto procese mund të ndodhin në zemër, mushkëri, veshka, tru, lëkurë, sy dhe më shumë, me shenja që të kujtojnë sëmundjen Kavasaki apo sindromën e shokut toksik -vetëm se MIS është edhe më keq. Moreira dhe ekipi i tij gjetën 40 studime që përfshinin 662 fëmijë me sëmundjen, e cila mund të jetë edhe vdekjeprurëse.

Wake Up/ E thotë “Nëna Parti”, që “Zoti u dashurua me një striptiste”. Provokimi i dy artistëve
24/09 12:06
Wake Up/ Blero: Tara me Afronën janë si shoqe të ngushta, Tara kërkon motër ose vëlla…
24/09 11:32
Wake Up/ Blero së shpejti me një duet me vajzën Tara
24/09 11:32
Wake Up/ Blero di si ta dashurojë Afronën: “Dua ta trajtoj siç e meriton, butë edhe mirë”…
24/09 11:32
Wake Up/ Dita e dasmës iu trondit nga tërmeti. Blero kujton 21 shtatorin: “O Zot përse sot”
24/09 11:31
Wake Up/ Blero: “Unë e jetoj baladën, më ushqen shpirtin”. Në klipin e ri vij edhe si aktor”
24/09 11:31
Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09 11:15
Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09 11:15
Wake Up/ 24 mijë shqiptarë kërkuan azil. Ilir Gedeshi: Po ikën elita intelektuale dhe financiare
24/09 11:15
Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09 11:14
Wake Up/ Shtypi i ditës, 24 Shtator 2020
24/09 08:18
Stuhi shiu në të gjithë territorin, njihuni me parashikimin e motit
24/09 08:12
Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09 12:11
Wake Up/ Iris Elezi: Turistët kërkojnë nishanin e Edi Luarasit dhe gërshetin e Tinka Kurtit
23/09 12:10
Wake Up/ “Jeta ime private mbetet e imja”, këngëtarja Ganja tregon pse e mban “sekret”
23/09 11:49
Wake Up/ Këngëtarja kosovare, Ganja: Nuk do e ndryshoj stilin muzikor për shkak të tregut
23/09 11:49
Wake Up/ Arkivi i Filmit, Iris Elezi: Trashëgimia jonë filmike rrezikohet nga mungesa e investimeve
23/09 11:39
Wake Up/ AKEP: Aplikacionet po “kërcënojnë” tregun e telefonatave
23/09 11:39
Wake Up/ Greqia rikthim në karantinë, mbyll sheshet, kufizon lëvizjen për personat mbi 65-vjeç
23/09 11:39
Wake Up/ Dr.Gentian Toshkëzi: Ja si COVID sulmon trurin. Arsyeja pse pacientët tentojnë vetëvrasjen
23/09 11:39