Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09/2020 11:14

Biznesi fason që kur e goditi kriza e shkaktuar nga pandemia lufton me mungesën e likuiditetit, sigurimin e kontratave te reja, mungesën e fondeve të mjaftueshme për investime, pamundësia financiare për investime të nevojshme në infrastrukturën e duhur dhe të ardhurat në kompani janë në rënie të shoqëruara me shpenzimet në rritje për transportin e punëtorëve, dezinfektimin, maskat, dorezat etj. Shqetësimet e renditura u evidentuan dhe u argumentuan sot në Wake Up nga Edvin Prençe, kryetar i Shoqatës “Pro Eksport Albania” pas një sondazhi të kryer nga shoqata, e cila bëri anketime në 100 kompani nga 700 fabrikat e regjistruara si fasoneri. Gati të gjitha fabrikat mendojnë se politikat qeveritare duhet të jenë më të theksuara për këtë industri. Nga ana tjetër, Albert Nasto, kryetar i Shoqatës së Biznesit të Vogël dhe të Mesëm tha se biznesi i vogël po kalon ditët më të zeza, duke marrë parasysh edhe dy goditjet; tërmetin dhe pandeminë por sqaroi se qeveria shqiptare duhet të ndërhyjë me një paketë të tretë financiare. "Ne i kërkojmë qeverisë krijimin e një pakete të tretë financiare që mund të shkojë nga 200-400 milion euro për të shpëtuar biznesin e vogël"- tha Nasto. Llogaritjet e shoqatës tregojnë për 38 mijë biznese të falimentuara që nga muaji janar i këtij viti deri në muajin gusht dhe 125 mijë individë të mbetur të papunë. Biznesi i vogël ka përshëndetur vendimin e f undit të qeverisë për heqjen e tatim fitimit për bizneset me xhiro deri në 14 milionë lekë dhe heqjen e TVSH për ato me xhiro deri në 10 milionë lekë. Por thotë se kjo është e pamjaftueshme dhe se qeveria duhet të ndërhyjë urgjent brenda fundit të vitit

Wake Up/ Fjoralba Ponari për të dashurin: Nuk e kam problem që ta marrin vesh të gjithë
20/10 11:19
Wake Up/ Fjoralba Ponari: Kam më shumë se një bashkëpunim me MC Kresha, së shpejti albumi
20/10 11:16
Wake Up/ Rikthim te tradita e humbur e revistave kulturore.”Lis”, botimi më i ri në treg
20/10 11:13
Wake Up/ Ballkani me ofertë të përbashkët për turizmin e aventurës. Projekti i Këshillit Rajonal
20/10 11:11
Wake Up/ Sindikata: Dyfish më shumë numri i mësuesve me Covid nga çfarë deklaron Ministria
20/10 11:10
Wake Up/ Mira Rakacolli: Ja dy treguesit ku rrezikojmë një izolim të dytë
20/10 11:08
Diell dhe ulje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
20/10 08:13
Wake Up/ Shtypi i ditës, 20 Tetor 2020
20/10 08:12
Wake Up/ Petrit Ymeri: Ja si do të zhvillohet online, Panairi i librit. Sfidë për ne dhe lexuesin
19/10 11:43
Wake Up/ Është dyfishuar kërkesa për biçikleta. Izolimi solli bum shitjesh në Shqipëri
19/10 11:30
Wake Up/ Lei Kraja: I shkreti ai burrë që do të futet në shtëpinë time…
19/10 11:20
Wake Up/ Lei Kraja: Futbollistët e kampionatit shqiptar janë më të vuajturit
19/10 11:19
Wake Up/ “Nuk paguajmë dot borxhet”, pandemia rriti kërkesën për borxh të familjeve shqiptare
19/10 11:12
Wake Up/ “Virusin mund ta mundim po t’i mbajmë maskat për 6 javë”. Teoria e Dr. Skënder Murtezanit
19/10 10:48
Parashikimi i motit/ Java nis me diell dhe rritje temperaturash
19/10 09:48
Wake Up/ Shtypi i ditës, 19 Tetor 2020
19/10 09:46
Wake Up/ Marjana Kondi rrëfim për gruan në diktaturë. Aktorja për herë të parë me stand up comedy
16/10 11:50
Wake Up/ Rita Gjeka dhe Zamira Kita marrëveshje live:Të hapim teatrot pa lejen e qeverisë!
16/10 11:48
Wake Up/ Zamira Kita dhe Rita Gjeka: Ja si mund t’i hapim teatrot duke respektuar masat
16/10 11:47
Wake Up/ Artistët kërkojnë takim me Ministren e Kulturës për hapjen e skenë së teatrit
16/10 11:47