Wake Up/ Artur Bibe nga Athina: Zoti Rama, “viktimë” e përkthimeve të këqija në Greqi
16/09/2020 11:50

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Greqi. Në axhendën e tij natyrisht që janë përfshirë takime me homologun e tij, Mitsotakis, ministrin e punëve të jashtme por edhe me liderë evropianë dhe ballanik. Në fokus të takimit do të jenë marrëdhëniet mes dy vendeve, si dhe çështja e detit, një temë që ka shkaktuar diskutime të shumta gjatë javëve të fundit. Pak kohë më parë, Kryeministri Mitsotakis deklaroi në Parlament se Greqia do të zgjerohet me 12 milje në Detin Jon, dhe për këtë do të nisë bisedimet me palën shqiptare. Nga ana tjetër, Kryeministri Rama ka përsëritur disa herë se nuk ka asnjë marrëveshje me Greqinë dhe se bisedimet për këtë çështje mbetën pezull që në kohën e Qeverisë Tsipras kur dhe u ndërrua pushteti. Ndër të tjera, Rama ka thënë se zgjerimi me 12 milje në det është një e drejtë ndërkombëtare e çdo shteti dhe aplikohet aty e lejon hapësira fizike. Për këtë arsye, dy Kryeministrat do të diskutojnë për këtë çështje që është bërë temë diskutimi në të dy anët e kufirit, por ndoshta kjo nuk është e vetmja sepse kryeministri Rama viziton shtetin helen në cilësinë e kreut të OSBE, ku pritet që të ketë diskutime edhe në një konferencë që do të mbahet në lidhje me çështjen e emigrantëve, pandeminë por edhe situatën ekonomike.

Wake Up/ E thotë “Nëna Parti”, që “Zoti u dashurua me një striptiste”. Provokimi i dy artistëve
24/09 12:06
Wake Up/ Blero: Tara me Afronën janë si shoqe të ngushta, Tara kërkon motër ose vëlla…
24/09 11:32
Wake Up/ Blero së shpejti me një duet me vajzën Tara
24/09 11:32
Wake Up/ Blero di si ta dashurojë Afronën: “Dua ta trajtoj siç e meriton, butë edhe mirë”…
24/09 11:32
Wake Up/ Dita e dasmës iu trondit nga tërmeti. Blero kujton 21 shtatorin: “O Zot përse sot”
24/09 11:31
Wake Up/ Blero: “Unë e jetoj baladën, më ushqen shpirtin”. Në klipin e ri vij edhe si aktor”
24/09 11:31
Wake Up/ Dënohen ata që fotografojnë poshtë fustanit të grave. Dy gazetare iniciuan ligjin e veçantë
24/09 11:15
Wake Up/ Mjeku, Stroni: Nëse Rama nuk plotëson kërkesat përshkallëzojmë aksionin
24/09 11:15
Wake Up/ 24 mijë shqiptarë kërkuan azil. Ilir Gedeshi: Po ikën elita intelektuale dhe financiare
24/09 11:15
Wake Up/ Biznesi me sytë nga Qeveria, 38 mijë biznese të vogla falimentuan, 125 mijë të papunë
24/09 11:14
Wake Up/ Shtypi i ditës, 24 Shtator 2020
24/09 08:18
Stuhi shiu në të gjithë territorin, njihuni me parashikimin e motit
24/09 08:12
Wake Up/ Drejtoresha e Arkivit: Filmit “Skënderbeu” i është prishur audio nga restaurimi
23/09 12:11
Wake Up/ Iris Elezi: Turistët kërkojnë nishanin e Edi Luarasit dhe gërshetin e Tinka Kurtit
23/09 12:10
Wake Up/ “Jeta ime private mbetet e imja”, këngëtarja Ganja tregon pse e mban “sekret”
23/09 11:49
Wake Up/ Këngëtarja kosovare, Ganja: Nuk do e ndryshoj stilin muzikor për shkak të tregut
23/09 11:49
Wake Up/ Arkivi i Filmit, Iris Elezi: Trashëgimia jonë filmike rrezikohet nga mungesa e investimeve
23/09 11:39
Wake Up/ AKEP: Aplikacionet po “kërcënojnë” tregun e telefonatave
23/09 11:39
Wake Up/ Greqia rikthim në karantinë, mbyll sheshet, kufizon lëvizjen për personat mbi 65-vjeç
23/09 11:39
Wake Up/ Dr.Gentian Toshkëzi: Ja si COVID sulmon trurin. Arsyeja pse pacientët tentojnë vetëvrasjen
23/09 11:39