Wake Up/ Aktori Neritan Liçaj: Ne jemi bardh e zi, si komb. Nuk kalojmë një ditë pa debate
25/09/2020 11:10

Studiues të ndryshëm janë shprehur se teoritë e konspiracionit po gërryejnë dhe shkatërrojnë demokracitë edhe në ato vende ku ajo është shtyllë shekullore e shoqërisë. Ndërsa në vendet me demokraci hibride këto teori priren të instalojnë regjime totalitare. A është Shqipëria terreni ideal për të zhvilluar teori konspirative? Aktori Neritan Liçaj këtë herë vjen më një projekt televiziv titulluar, “Rrethi katror” i cili do jetë pjesë e Top Channel, duke filluar nga kjo e diel, 27 shtator. Liçaj si aktori, Alfred Cako si konsiparacionist, Edi Manushi si moderator dhe Bledi Mane si gazetar bëhen bashkë për të sjellë debate të forta me dhe pa maska. Ekspertë ndërkombëtar të psikologjisë shprehen se teoritë e konspiracionit e bëjnë dikë të ndihet i veçantë. Teoritë e konspiracionit zhvillohen nga njerëzit dhe jo nga faktet”. “Është thuajse e pamundur - thonë këta studiues - të argumentosh vërtet me njerëzit që besojnë në teoritë e konspiracionit, sepse besimet e tyre nuk janë racionale. Në vend të kësaj, ata shpesh janë të bazuar në besime të bazuara në frikë ose paranojë që, kur përballen me prova faktike kontradiktore, do të hedhin poshtë si provat ashtu edhe personin që i shpreh këto prova”.

Wake Up/ Blerim Gjeladini: Si e ndikojnë llogaritë false të rrjeteve sociale mendjen tonë
26/10 13:01
Wake Up/ Rrezarta Bojaxhiu pas “The Voice Kids”, Gjermani me këngë shqip: Ishte dëshira e prindërve
26/10 12:33
Wake Up/ Shqiptarja që mahniti Gjermaninë me zërin e saj: Gjuhën shqipe ia dedikoj Dritan Hoxhës
26/10 12:15
Wake Up/ Tenori Armaldo Kllogjeri pas një mungesë të gjatë sjell sonte mbrëmjen operistike
26/10 12:00
Wake Up/ Qyteti shqiptar me reagimet më pozitive dhe ai me reagimet më negative, në rrjetet sociale
26/10 11:51
Wake Up/Dr. Roland Zhuka: Shqiptarët duan buzëqeshje të bukur, rriten kërkesat në kozmetikën dentare
26/10 11:43
Wake Up/ Studentët pa abone, dorëzojnë peticion në Bashkinë e Tiranës
26/10 11:43
Wake Up/ Shtypi i ditës, 26 Tetor 2020
26/10 10:42
Wake Up/ Parashikimi i motit/ Java nis me vranësira dhe ulje temperaturash
26/10 10:31
Wake Up/ Kush është futbollisti më i mirë i momentit sipas Redi Jupit?
23/10 11:35
Wake Up/Redi Jupi: Nga cilat kërkesa duhet të heqin dorë Liga dhe Qeveria që t’i jepet fund bojkotit
23/10 11:35
Wake Up/ Rikthimi i grupit “Humus” pas 10 vitesh, gati albumi i 3-të
23/10 11:33
Wake Up/ Tani me një klik mund të zbuloni fotot e rralla dhe të panjohura të Arkivës së Shtetit
23/10 11:33
Wake Up/ Universiteti në karantinë edhe me një rast të vetëm me COVID. Rregullat për studentët
23/10 11:33
Wake Up/ OBSH: Lodhja nga pandemia. Rreziku që vjen nga “rraskapitja” me Covid-19
23/10 11:20
Diell dhe rritje e lehtë temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
23/10 08:03
Wake Up/ Shtypi i ditës, 23 Tetor 2020
23/10 07:51
Wake Up/ “Komentoja ndeshjet, por më thonin e ke vendin në kuzhinë”.Qeqa Krelani tregon paragjykimet
22/10 11:39
Wake Up/ Qeqa Krelani: Pse guxova të jem komentatorja e parë shqiptare e futbollit
22/10 11:33
Wake Up/ Alket Islami: Gara e aeronautikës “Albania Open 2020” do të mbahet në kushtet e pandemisë
22/10 11:32