Wake Up/ 68% e kompanive: Klima e biznesit në Shqipëri e pafavorshme. Pandemia e përkeqësoi
30/06/2020 10:26

Dhoma Amerikane e Tregtisë deklaroi dje se klima e biznesit në Shqipëri është përkeqësuar. 68% e kompanive e konsiderojnë klimën në Shqipëri të pafavorshme, 26% e konsiderojnë neutrale dhe 6% të favorshme. Nga 43% në 2018, Indeksi i Biznesit ka rënë në 38% në 2019. Dhoma Amerikane theksoi se “rezultatet nuk janë të mira dhe se ka rënie të Indeksit të Biznesit me 5%, që përbën uljen më të madhe të 8 viteve”. Këto janë të dhënat që i referohen vitit të shkuar, por situata me pandeminë duket se i ka përkeqësuar edhe më tej gjërat. Dhe një tregues domethënës për këtë ishte thuajse stopimi apo reduktimi i reklamave dhe aktivitetit të marketingut. Ndërkohë që kompanitë në botë, (të paktën aty ku klima ndaj biznesit nuk është armiqësore), thjesht e diversifikuan reklamën, këtu te ne shumica i pezulluan kontratat e reklamave. Mirdaim Axhami, pedagog në Fakultetin Ekonomik duke analizuar shifrat tha se ato janë një tregues shqetësues për ekoniminë e vendit. "Shifrat janë shumë shqetësuese. Elementi që kishte përkeqësimin më të madh kishte të bënte me situatën politike, paqëndrueshmërinë politike dhe ky ishte treguesi me perceptimin negativ më të thellë, e ndjekur nga korrupsioni që ishte në nivel të përkeqësuar dhe nga ekonomia informale." Axhami, u ndal dhe në një analizë të sektorit të marketingut që gjatë kësaj periudhe ka pësuar të tjera zhvillime, si shkak i situatës së pandemisë që kaloi gjithë globi

Wake Up/ Gerta Mahmutaj i këndon “fatit të dashurisë” së “Hanës”
13/07 11:54
Wake Up/ Këngëtarja zgjedh të vëllanë dhe të dashurën e tij si protagonistë të klipit
13/07 11:34
Wake Up/ Isli Islami interviston Ori Nebijajn nga Velipoja. Po cila është arsyeja?!
13/07 11:13
Wake Up/ Reduktimi i njerëzve dhe problemet financiare rrezikojnë rimbylljen e transportit urban
13/07 10:52
Wake Up/ Në rrezik shërbimi farmaceutik në rast të një valë të dytë të virusit në shtator. Ja arsyet
13/07 10:44
Wake Up/ Raporti: Uria do të shkaktojë më shumë vdekje se pandemia
13/07 10:44
Parashikimi i motit/ Java nis me diell dhe ulje temperaturash
13/07 07:59
Wake Up/ Shtypi i ditës, 13 Korrik 2020
13/07 07:55
Wake Up/ “Mami i kërkon nuse në shtëpi”…A do t’ia plotësojë dëshirën, Ardian Bujupi?!
10/07 13:12
Wake Up/ Ardiani Bujupi: E vërteta e lidhjes me vajzën në klipin “Modela”
10/07 13:12
Wake Up/ Çfarë thotë Ardian Bujupi për Xhensila Myrtezajn dhe Elvana Gjatën?
10/07 12:15
Wake Up/ Pëllumb Pipero: Maska mbron 95 % nga COVID-19, por në plazh nuk nevojitet
10/07 12:08
Wake Up/ Fizioterapisti Ilvi Begolli: Ja cilat kategori dhe mosha po shfaqin deformime fizike
10/07 11:42
Wake Up/ Ardian Bujupi zbulon skenat e klipit “Panorama” dhe bashkëpunimin me Xhensila Myrtezajn
10/07 11:42
Wake Up/ Bark i fryrë, mbipeshë, të kërrusur, si do shndërrohemi pas 25 vitesh nga puna në shtëpi
10/07 11:41
Wake Up/ Njihuni me “Hi-Skate”, grupimin e të rinjve të pasionuar pas sporteve urbane
10/07 11:41
Wake Up/ Sondazhi: 72% e qytetarëve janë dakord që mbajtja e maskës të bëhet e detyrueshme
10/07 11:41
Wake Up/ Shoqatat e turizmit: E premtja të bëhet pushim, fundjava më e gjatë
10/07 11:40
Wake Up/ Shtypi i ditës, 10 Korrik 2020
10/07 08:15
Rikthehen temperaturat e larta, njihuni me parashikimin e motit
10/07 08:13