Wake Up/ 33% e lodrave në tregun shqiptar të rrezikshme. E tregojnë analizat laboratorike
01/06/2020 11:28

Shumëkush prej prindërve që na dëgjon tani, e ka në traditën e vet familjare që çdo 1 qershor t’i bëjë dhuratë fëmijës. Dhe dhurata kryesore sigurisht janë lodrat. Por sa të sigurta janë ato në Shqipëri? Qendra Konsumatori Shqiptar dhe Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë sapo kanë përfunduar një studim mbi situatën e lodrave në vend, përshtatshmërinë dhe rrezikshmërinë prej tyre. Studim që ua prezantuam sot për herë të parë në Wake Up. Lodrat janë produktet e raportuara me nivelin më të lartë të rrezikshmërisë, rreth 33%, pra 1/3 e totalit të njoftimeve për produkte të rrezikshme që hiqen nga tregu i përkasin kategorisë së lodrave. Ato mbartin rreziqe të ndryshme: kimike, fizike, elektrike/djegie etj. Alertet e njoftuara, si dhe rezultatet laboratorike tregojnë se risku kryesor për produktet lodra vazhdon të jetë ai kimik. Në alertet e njoftuara gjatë vitit 2018 për lodrat e hequra nga tregu, ky rrezik është prezent në rreth 45 % të rasteve.

Wake Up/ Alban Male zbulon surprizat e rikthimit të “Jeho”. Ja çfarë do ndodhë të dielën…
08/07 11:43
Wake Up/ Producenti i “Jeho”: Për Elgitin i kemi marrë leje Kleas
08/07 11:34
Wake Up/ Deputetja shqiptare e Parlamentit Kroat. Sfidat e Ermina Lekajt për komunitetin shqiptar
08/07 11:08
Wake Up/ Nis restaurimi i shtëpive të lagjes Goricë në Berat. Ja çfarë është zbuluar?
08/07 11:00
Wake Up/ Ermal Hasimja: Mendësia e notës qyl dhe kopjimit në arsim e ka një zgjidhje konkrete
08/07 10:59
Wake Up/ Dr.Alma Robo, ISHP: Virusi nuk ka pësuar mutacion, sillet njësoj si në fillim dhe tani
08/07 10:56
Wake Up/ Shtypi i ditës, 08 Korrik 2020
08/07 08:06
Ulen temperaturat, njihuni me parashikimin e motit
08/07 08:02
Wake Up/ Një ditë në zbulim të rrugës së qumështit
07/07 12:25
Wake Up/Erion Dasho:Bari, stadiumi, kisha, xhamia, palestra etj, ja ku rrezikojmë më shumë nga COVID
07/07 11:47
Wake Up/ Ervin Bushati: Ja pse “Molla” ime dhe “Banania” e Dashnor Dikos do mbahen mend gjatë
07/07 11:38
Wake Up/ Këngëtari Ervin Bushati tregon pse i kishte mbetur peng “Molla”
07/07 11:37
Wake Up/ Pano Soko: Ekonomia shqiptare nuk do ta përballonte dot një karantinë të dytë. Ja pse…
07/07 11:37
Wake Up/ Petrit Bylykbashi dy herë me COVID: Fle me oksigjen. Ndjej faj, nëse kam infektuar të tjerë
07/07 11:36
Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit
07/07 07:58
Wake Up/ Shtypi i ditës, 07 Korrik 2020
07/07 07:56
Wake Up/ “Feeling”, klipi i parë i dy violinisteve ekstravagante Ines Memisharaj dhe Albana Leka
06/07 12:45
Wake Up/ Evis Mula risjell këngën e Parashqevi Simakut. Në versionin e ri i këndon maturantëve
06/07 11:27
Top News – Pas 4 muajsh ndërprerje/ Rifillon punën transporti publik
06/07 10:39
Wake Up/ Apeli i AKU: Mos blini bukë të prerë. Rreziku i COVID që vjen nga kontaminimi i ushqimeve
06/07 10:38