Wake Up/ 28 Qendra Shëndetësore në det dhe mal në kohë koronavirusi, për të gjithë pushuesit
30/06/2020 10:41

Këtë vit sezoni turistik për pushuesit nuk do të jetë i njëjtë me atë të viteve të kaluara, si pasojë e virusit COVID-19 i cili ka shënuar shifra të larta gjatë muajit qershor. Megjithatë pushuesit do të frekuentojnë bregdetin shqiptar edhe pse në një distancim fizik nga njëri-tjetri më shumë se më parë. Autoritet e shëndetësisë shqiptare edhe këtë vit kanë hapur qendrat shëndetësore në pikat kryesore turistike aty ku do të ketë dhe numër të lartë turistësh. Do të jenë plot 28 qendra të shërbimit mjekësor parësor që do të ofrojnë ndihmë mjekësore për ata që do të shfaqin probleme gjatë pushimeve të tyre. Janë mbi 100 mjekë, personel shëndetësor të cilët janë trajnuar për t'u ardhur në ndihmë pushuesve, ndërkohë që këtë vit ndihma mjekësore do të jetë edhe më e shtuar tek rastet e dyshuara për COVID- 19. Sipas Flutura Beqos, drejtoreshë në Ministrinë e Shëndetësisë, këto qendra kanë nisur të vihen në punë që prej 15 qershorit dhe do të jenë aktive deri në fund të gushtit, ndërkohë që ditët e fundit ato janë pajisur dhe me flotën e autoambulancave që do të transportojnë drejt institucioneve spitalore rastet që do të jenë në gjendje të rënduar. "Në këto qendra kemi stafe që janë trajnuar për t;u përballur edhe me situata të tilla. Në rast të konstatimit të një personi që dyshohet me COVID, është menduar që në këto qendra shëndetësore të ketë një vend të posaçëm, i izoluar. Në këtë rast do të koordinohet me epidemiologët për ta transferuar pacientin apo dhe për t'i bërë tamponin" Qendrat shëndetësore verore janë: Razëm, Valbonë, Tamarë, Theth, Plazhi Currila, Gjiri i Lalzit, Darëzes, Zvërnec, Qeparo, Pogradec, Rrjoll, Tale, Velipojë, Shëngjin, Durrës, Shkëmbi Kavajës, Golem, Mali i Robit, Divjakë, Plazhi i Vjetër Vlorë, Radhimë, Dhërmi, Drimadhes, Himarë, Orikum, Ksamil 1, Ksamil 2 dhe Borsh.

Wake Up/ Gerta Mahmutaj i këndon “fatit të dashurisë” së “Hanës”
13/07 11:54
Wake Up/ Këngëtarja zgjedh të vëllanë dhe të dashurën e tij si protagonistë të klipit
13/07 11:34
Wake Up/ Isli Islami interviston Ori Nebijajn nga Velipoja. Po cila është arsyeja?!
13/07 11:13
Wake Up/ Reduktimi i njerëzve dhe problemet financiare rrezikojnë rimbylljen e transportit urban
13/07 10:52
Wake Up/ Në rrezik shërbimi farmaceutik në rast të një valë të dytë të virusit në shtator. Ja arsyet
13/07 10:44
Wake Up/ Raporti: Uria do të shkaktojë më shumë vdekje se pandemia
13/07 10:44
Parashikimi i motit/ Java nis me diell dhe ulje temperaturash
13/07 07:59
Wake Up/ Shtypi i ditës, 13 Korrik 2020
13/07 07:55
Wake Up/ “Mami i kërkon nuse në shtëpi”…A do t’ia plotësojë dëshirën, Ardian Bujupi?!
10/07 13:12
Wake Up/ Ardiani Bujupi: E vërteta e lidhjes me vajzën në klipin “Modela”
10/07 13:12
Wake Up/ Çfarë thotë Ardian Bujupi për Xhensila Myrtezajn dhe Elvana Gjatën?
10/07 12:15
Wake Up/ Pëllumb Pipero: Maska mbron 95 % nga COVID-19, por në plazh nuk nevojitet
10/07 12:08
Wake Up/ Fizioterapisti Ilvi Begolli: Ja cilat kategori dhe mosha po shfaqin deformime fizike
10/07 11:42
Wake Up/ Ardian Bujupi zbulon skenat e klipit “Panorama” dhe bashkëpunimin me Xhensila Myrtezajn
10/07 11:42
Wake Up/ Bark i fryrë, mbipeshë, të kërrusur, si do shndërrohemi pas 25 vitesh nga puna në shtëpi
10/07 11:41
Wake Up/ Njihuni me “Hi-Skate”, grupimin e të rinjve të pasionuar pas sporteve urbane
10/07 11:41
Wake Up/ Sondazhi: 72% e qytetarëve janë dakord që mbajtja e maskës të bëhet e detyrueshme
10/07 11:41
Wake Up/ Shoqatat e turizmit: E premtja të bëhet pushim, fundjava më e gjatë
10/07 11:40
Wake Up/ Shtypi i ditës, 10 Korrik 2020
10/07 08:15
Rikthehen temperaturat e larta, njihuni me parashikimin e motit
10/07 08:13