Votim me postë, 100 mijë kërkesa/ Diaspora e Kosovës, të drejtë të votojë në zgjedhjet e 14 shkurtit
22/01/2021 15:34

Adil Sylqa tash e shtatë vjet jeton në Pragë ku ka studiuar për Inxhinieri të Sistemeve dhe Informatikë dhe punon IT. Por Adili çdo herë e shfrytëzon të drejtën e tij për të votuar për zgjedhjet nacionale në Kosovë, pasi thotë se me këtë mund ta ndryshoj të ardhmen e vendit, në të cilin beson se do të kthehet shpejt. Madje, që vota e tij dhe shoqërisë të numërohen ai tregon se paguajnë postë të shpejtë. Numri i mërgimtarëve kosovarë që duan të votojnë është dhjetëfishuar. Derisa në vitin 2010 kishin aplikuar një mijë qytetarë, për zgjedhjet e 14 shkurtit deri tani janë dërguar mbi 100 mijë emaile për aplikim, dhe prej tyre aktualisht janë aprovuar 14 mijë. Por, jo të gjitha votat e tyre arrijnë të numërohen, pasi çdo herë një pjesë arrijnë pas afatit ligjor. Për këtë, shoqëria civile propozon që të bëhet ndryshimi i afatit për pranimin e votave nga mërgata. Votat e mërgatës kanë pasur ndikim në zgjedhjen e kandidatëve për deputet apo edhe kryetar komune.

Top News – Vendimi në dorën e Kurtit/ Ku do vendoset ambasada në Jeruzalem apo Tel Aviv!
04/03 00:43
Top News – Përfundon numërimi i votave/ Kosovë, të enjten certifikohet rezultati i zgjedhjeve
03/03 22:46
Top News – Në kërkim të aleancave/ Kurti i nis letra Erdoganit dhe Netanyahut
03/03 17:55
Top News – Grenell sulmon Albin Kurtin: Është antiamerikan, kundërshton politikat e SHBA
03/03 00:52
Top News – Vaksinat e COVAX në Kosovë/ Mund të mbërrijnë deri në muajin maj
02/03 20:13
Top News – Kosova pret datën/ Në pritje të dozave të para të vaksinës së Covax
01/03 19:42
Top News – Mirosllav Lajçak sot në Kosovë/ Blloku europian më në fund vihet në lëvizje
01/03 11:25
Top News – Lugina me pritshmëri nga Kurti/ Që Presheva të mos shndërrohet në një Camëri të dytë
28/02 18:45
Top News – Marreveshja e 4 shtatorit/ Kosovë, Trump e promovoi, Biden po distancohet
28/02 17:44
Top News – `Nuk presim probleme për presidentin`/ VV e bindur, partitë e tjera s`do bëhen pengesë
27/02 18:28
Top News – Më në fund dritë jeshile/ 10 mijë vaksina të Astrazeneca-s në Kosovë
26/02 20:47
Top News – Njohja e Kosovës nga Serbia/ Vuçiç, `ta harrojnë`, ne jemi të duruar!
26/02 18:13
Top News – Lajçak vizitë në rajon/ Qëndron në Kosovë nga 1 deri më 3 Mars
26/02 14:43
Top News – Lajçak i përgjigjet shqetësimeve/ Kosova dhe Serbia, në hartën time janë të ndara
25/02 21:49
Top News – Kosovë, vjedhja në thesar/ Prokuroria bllokon 600 mijë euro
25/02 19:19
Top News – E vetmja në ballkan/ Kosova, ende pa asnjë dozë vaksine
25/02 16:21
Top News – Paralajmërimet e Vetëvendosjes/ Hesht lista serbe, sa mund të ndikojë ajo në qeveri
24/02 19:11
Top News – Angazhimin e vijon si deputete/ Kosovë, dorëhiqet ministrja në detyrë e financave
24/02 18:23
Shërbimi sekret, pa drejtues/ Ekspertët: Përplasjet politikë cenojnë sigurinë e Kosovës
24/02 16:12
Kosovë, më pak lindje të reja/ Vetëm në klinikën obstetrike të Prishtinë janë 700 lindje më pak
23/02 16:15