“Violinisti gjirokastrit”/ Filmi kushtuar skulptorit Arben Bajo
22/09/2020 12:32

Violinisti” një film dedikuar fëmijërisë, pafajësisë, Gjirokastrës e që njëkohësisht është një memorie për skulptorin Arben Bajo pak javë pasi ai u nda nga jeta sapo përfundoi xhirimet në Gjirokastër. Regjisori Saimir Bajo tregon se filmi është një autobiografi që është modifikuar artistikisht për të sjellë më shumë se thjesht një histori personale. Në qendër të filmit qëndron familja Bajo, vetë regjisori në hapat e parë si violinist, i vëllai Arbeni që gjithashtu vjen në rolin e tij si nxënës në shkollën e muzikës i apasionuar pas klarinetës, mësuesit, babai, nëna, gjyshja, miqtë, mbresat dhe emocionet e fëmijërisë. Spartak Papadhimitri drejtori i fotografisë thotë se “Violinisti” nuk është një film për fëmijë por ai zgjon nostalgjinë e fëmijërisë tek shikuesi dhe sjell imazhe të rralla të mjedisit ku zhvillohen ngjarjet që vetëm Gjirokastra ti ofron.

Top News – Pas ndryshimit në kod/ Vendim për identifikimin elektronik
31/10 21:22
Aksident në aksin Lezhë- Shkodër! Makinat bëhen copë e çikë, dy të plagosur
31/10 21:10
7 viktima dhe 241 raste të reja/ Hapet spitali “Covid-3”, shtrohen pacientët e parë
31/10 19:40
Top News – Ndëshkohen të pabindurit/ 765 gjoba për qytetarë pa maska
31/10 18:32
Top News – Covid 19, bilanc tragjik/ 7 viktima dhe 241 raste të reja
31/10 18:30
Top News – Morën peng një person/ Himarë, në pranga 3 pengmarrësit
31/10 18:29
Shkelja e rregullave anticovid/ Gjobiten 765 qytetarë me 3 mijë lekë e 3 administratorë lokalesh me 3 mln lekë
31/10 17:19
Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Top News – Shtimi i infektimeve/ Edhe Kosova me masa të reja
31/10 16:44
Top News – Pas deklaratave të Bashës/ Reagon komiteti teknik i eksperteve
31/10 16:41
Top News – Pandemia jashtë kontrolli/ Basha-shifrat fiktive, pak testime
31/10 16:39
Top News – Rama ka frikë zgjedhjet/ Kryemadhi-Meta s’bën kopromis për të
31/10 16:36
Gjurme Shqiptare sonte
31/10 16:08
Frika e infektimit nga Covid-19 Pacientet shkojnë në QSUT vetëm kur e kanë shume të domosdoshme
31/10 16:07
Poeti i parë laureat/ Rudolf Marku do të jetë për një periudhe 2-vjeçare
31/10 16:06
Korsi dedikuar biçikletave/ Protesta e të rinjve në Durrës, investimet e reja nuk i parashikojnë
31/10 15:54
Greqia shtrëngon masat! Vendi ndahet në 2 zona, çfarë pritet të ndodhë
31/10 15:44
Hapet spitali “Covid-3”/ Shtrohen 6 pacientët e parë, dje u tejmbushën “Covid 1” dhe “Covid 2”
31/10 15:40
“Këlysh Blloku”/ Rama i kundërpërgjigjet Metës: President lolo, i ka lëshuar pëllumbat
31/10 15:40
Veliaj-demokratëve: Distancohuni nga Lulzim Basha, bashkohuni me ne!
31/10 15:39