Veliaj apel drejtësisë, të vërë para përgjegjësisë urdhëruesit e vrasjeve të 21 janarit
21/01/2021 14:10

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj deklaroi sot se 21 janari është një ditë reflektimi, për të mos harruar ata që vranë 4 të pafajshëm dhe sot kërkojnë të rikthehen si ofertë e re politike. Nga Bërzhita, ku vizitoi shtëpitë e reja të Skënder Banjës dhe Bedri Shatrit, Veliaj shtoi se është koha që drejtësia e re të japë verdiktin për përgjegjësit e atij krimi. “Sot është një ditë gëzimi për ata që hyjnë në shtëpinë e re, por është edhe një ditë hidhërimi për ata që përkujtojnë 21 janarin. Ndaj të njëjtën ndjesi me shqiptarët,të cilët thonë: ‘Kanë kaluar 10 vjet dhe ende s’ka drejtësi, si është e mundur? Si ka mundësi që u vranë 4 vetë për bllokun e Ilirit dhe të Monikës, me urdhër të Saliut dhe Lulit, dhe nuk ka ende drejtësi? Lajmi i mirë është se pjesa më e madhe e gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar kanë ikur nga drejtësia. Iku raca e Gjin Gjonit, e atyre që bënin pazar me drejtësinë! Shumë njerëz mbase nuk e kuptojnë se, sado të dojë Edi Rama dhe qeveria, drejtësia është pushtet më vete, ndaj fillimisht duhej pastruar. Tani, drejtësia e re duhet të marrë përgjegjësitë që nuk i mori drejtësia e vjetër. Drejtësia e re duhet të japë një verdikt! Ata njerëz nuk u vranë pa dashje, nuk u vranë as me çadra, as me stilolapsa. Ata njerëz u vranë me plumba në mish, kur Saliu ishte në kryeministri dhe Luli ishte ministër në tarracën e Kryeministrisë”, deklaroi Veliaj. Kryebashkiaku tha se oferta politike e propozuar nga PD-ja dhe LSI-ja është kthim prapa. “Tani, këta kriminelë rikthehen si ofertë e re politike, së bashku me Monën dhe Ilirin, të cilët ishin sebepçinjtë e vrasjeve. Rikthehen së bashku me ish-prokurorët e ish-gjyqtarët që i nxori jashtë vettingu, na i sjellin ata dhe pjellën e tyre si kandidatë për deputetë në Parlamentin e ri!Këtë pastaj, e shesin si ndryshim. Por, ky është ndryshim për keq, është kthim prapa, për të risjellë kriminelët dhe memet e tyre në pushtet”, nënvizoi Veliaj. Sipas tij, pasi vranë në 21 janar, Sali Berisha dhe Lulzim Basha vranë edhe vetë PD-në. “Ne nuk harrojmë!Ajo që sot po na shitet si ndryshim, në fakt është një rikthim te pjesa më e ndyrë e 30 viteve të tranzicionit. Ndaj, popujt që harrojnë të kaluarën, janë të destinuar t’i përsërisin gabimet. Në 25 prill duhet të ringrihemi më të fortë e të mos i harrojmë ata që i shkaktuan këto plagë të paimagjinueshme.Ata nuk janë nocione abstrakte, por kanë emra: quhen Sali Berisha, Lulzim Basha, Ilir Meta e Monika Kryemadhi. Janë 4 njerëz që Shqipëria u dha gjithçka, por ata e rropën për së gjalli Shqipërinë, e vranë dhe e sakatuan, e tani shiten si ndryshim”, deklaroi ai. Veliaj iu drejtua me një apel edhe demokratëve dhe mbështetësve të LSI-së. Ai u bëri thirrje të largojnë ata që e mbajnë peng vendin prej 30 vitesh.“Duhet të sigurohemi që vendimmarrja në 25 prill të vazhdojë progresin dhe punën, e jo gjumin; të vazhdojë bashkimin, jo përçarjen; dashurinë, e jo urrejtjen”, u shpreh ai. Duke siguruar mbështetje për familjet e 4 protestuesve të pafajshëm të vrarë më 21 janar, Veliaj tha se historia do të flasë një ditë dhe ata që bënë krime do të ndihen të turpëruar.

U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53
Peshëngritësi shqiptar në Europian/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjel Velin
05/03 15:48
Ekspozitë kundër shitjes së votës/ Hapet në Korçë, e titulluar “Premtoi heroit tënd”
05/03 15:47
Durrësi plot me mbetje dhe inerte/ Janë shpërndarë edhe në zonat turistike pranë detit
05/03 15:40