Ushtaraku Adem Shehu në Hagë/ I pari nga Shqipëria që intervistohet nga prokurorët
28/01/2021 12:42

Prokurorët Special në Hagë paraditen e se mërkure nisën intervistimin e ushtarakut shqiptar Adem Shehu i cili drejtoi formacionet ushtarake në UÇK. Top Channel ka mësuar se komandant Shehu mbërriti në Hagë paraditen e së martës dhe dje në ora 11:00 nisi seanca e parë e intervistimit e cila pritet të vijojë edhe gjatë ditës së enjte. Zoti Shehu mësohet se është duke u intervistuar si dëshmitar, por nuk bëhen publike detajet specifikuese çfarë dëshmie duan të përftojnë prokurorët dhe ndaj kujt duan ta përdorin. Adem Shehu është shtetasi i parë shqiptar që intervistohet për llogari të hetimeve për krimet e supozuara të UÇK gjatë luftës. Top Channel ekskluzivisht raportoi javën e shkuar se prokurorët special në Hagë, i kishin dërguar një fletëthirrje për tu intervistuar si person që ka dijeni, ish-Komandantit te Brigadës 153, të Zonës Operative të Llapit. Gjatë luftës në Kosovë rreth 200 oficerë të ushtrisë shqiptare iu bashkuan luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Adem Shehu është me origjinë nga Farka e Tiranës dhe shërbente si oficer i reparteve kundërajrore. Ai stërviti ata që vinin nga Kosova dhe nga vendet perëndimore. Grupet përbëheshin nga 25-30 veta. Banesa e tij, u shndërrua në një qendër stërvitore dhe më pas u largua drejt Kosovës dhe brenda një kohe të shkurtër u vendos në krye të brigadës 153 në zonën e Llapit.

Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12
Vulin: Kamberi si Esat Pashë Toptani/Ministri serb i mbrojtjes reagon për deputetin shqiptar
25/02 11:10
Kush është biznesmeni i ekzekutuar sot në mes të Tiranë? Bizneseve të tij iu vu tritol disa herë
25/02 10:15
U qëllua me armë zjarri me silenciator në mes të Tiranës, ndërron jetë në spital 66-vjeçari
25/02 09:41