Transportonin emigrantë të paligjshëm dhe mbanin armë, kapen dy të rinjtë në Korçë
10/03/2021 13:53

Dy të rinj, të cilët po lëviznin drejt Tiranës me një makinë që kishte pasagjerë emigrantë të paligjshëm janë arrestuar në fshatin Zvezdë të Maliqit. Njëri prej tyre mbante armë të ftohtë në mjet, ndërsa tjetrit iu gjet në banesë pajisje municionesh pa leje. Sipas policisë, 20-vjeçarit që drejtonte mjetin i është kërkuar të ndalojë, por nuk i është bindur. Më pas është ndjekur dhe është kapur bashkë me shtetasin R. Z. Njoftimi i policisë: U kapën duke transportuar emigrantë të paligjshëm dhe nuk iu bindën urdhrit të policisë për të ndaluar, vihen në pranga 2 shtetas. Njëri prej tyre mbante armë të ftohtë në mjet, ndërsa tjetrit iu gjet në banesë pajisje municionesh pa leje. Strukturat për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë, në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA), në vijim të operacionit të koduar “Perimetri”, kanë goditur një tjetër rast të aktivitetit kriminal të dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve G. Z., 20 vjeç dhe R. Z., 23 vjeç, banues në fshatin Barç, Korçë. Shërbimet e Policisë, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore se dy shtetas po transportonin me një mjet tip “Benz”, emigrantë të paligjshëm, në drejtim të Tiranës, kanë organizuar shërbimet dhe kanë bërë të mundur lokalizimin e mjetit në afërsi të fshatit Zvezdë, Maliq. Drejtuesit të mjetit, shtetasit G. Z. i është bërë me shenjë të ndalonte, por ai nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të Policisë për të ndaluar. Gjatë ndjekjes ai është kapur dhe neutralizuar së bashku me shtetasin R. Z. Gjatë kontrollit të ushtruar në mjet u konstatuan dy emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit, iu ishte premtuar kalimi për në vendet e BE-së, si dhe një dorezë metalike pa leje. Në vijim të veprimeve procedurale, nga këqyrja e telefonit celular të shtetasit G. Z., u gjetën disa pamje filmike ku ky shtetas, së bashku me R. Z., shfaqeshin duke qëlluar në ajër, me armë zjarri tip automatik. Nga kryerja e kontrolleve të mëtejshme, në banesën e shtetasit R. Z. u gjet një krehër automatiku pa fishekë, ndërsa në vendin ku këta shtetas kishin qëlluar në ajër me armë zjarri, u gjetën gëzhoja, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, për veprime të mëtejshme.

Top Channel/ Video nga stacioni i shkatërruar! Pasojat e aksidentit të rëndë në “Vasil Shanto”
15/05 22:55
Top News – Atentatet mafioze, hetim nga Europol/ Nga Vlora në Elbasan, bandat që veprojnë
15/05 22:41
Top Channel/ 47-vjeçarja humb kontrollin, makina përfundon brenda lokalit. Plagosen dy këmbësore
15/05 21:59
Top Channel/ Qytetarët dalin në protestë në sheshin ‘Skëndërbej’, në mbështetje të Palestinës
15/05 20:51
Top News – A e kemi fituar betejën me covid! Në 24 orë, sërish numër i ulët i infektimeve
15/05 20:33
Top Channel/’Të falen gjobat e pandemisë’,Murrizi nismë për anulimin e dënimeve të ndalimqarkullimit
15/05 19:45
Top Channel/ Alergjikët duhet të vaksinohen/ Para vaksinimit të bëjnë testin nga çfarë kanë alergji
15/05 19:45
Top Channel/ Gjyqtarët e shkarkuar nën hetim, SPAK po kontrollon pasuritë
15/05 19:35
Top Channel/ Nëna e 5 fëmijëve ndihet e kërcënuar, ish-bashkëshorti e kërcënon se do ta vrasë
15/05 19:34
Top News – Vrasja e 27 vjeçarit Mehmet Qema/ Lihet në burg autori i dyshuar, Marius Dema
15/05 19:13
Top News – Eurodeputeti i ‘Agimit të Artë’/ Ekstradohet në Greqi, i dënuar me 13 vjet burg
15/05 19:12
Top News – Pastrimi i tunelit të Krrabës/ ARRSH: Ja si do bëhet lëvizja e mjeteve
15/05 19:11
Top News – Gjenerali që këshilloi Lulzim Bashën/ ‘Jep dorëheqjen dhe shkruaj librin numër 2’
15/05 18:29
Top News – 48 orët finale të mafiozit turk/ Pritet arrestimi, ndërhyrja në 4 rezidenca
15/05 18:28
Top News – Prova e fortë e SPAK për gjyqtarët/ U shkarkuan për pasurinë, çfarë rrezikojnë
15/05 17:57
Sulmi në Gaza/ AP: gazetarët arritën të evakuohen në kohë – Pa Koment
15/05 17:08
Top Channel/ Pamje spektakolare, palombarët amerikanë e shqiptarë zhytje në Gjirin e Dukatit
15/05 17:01
Top News – Moti i keq bllokon punën/ Pezullohet lundrimi për mjetet e peshkimit
15/05 15:55
Top Channel/QSUT i shtohet spitali i ri për sëmundjet e brendshme,Manastirliu:Investim 14.8 mln euro
15/05 15:50
Top Channel/Izraeli futi në kurth Hamas, u fshehën në tunele dhe u vranë gjatë bombardimeve nga ajri
15/05 15:47