“Trafiku i arabëve”, Pj.1 – Qindra kompani fantazëm në Shqipëri, nga investitorë të rremë– Top Story
27/05/2020 01:08

Emisioni investigativ Top Story për herë të parë zbërthen trafikun e klandestinëve arabë, të cilët përdorin Shqipërinë si trampolinë për të udhëtuar drejt vendeve të Bashkimit Europian. E gjithë procedura nis me krijimin e qindra kompanive fantazëm në Tiranë, ku shtetas të ndryshëm arabë mbërrijnë këtu si investitorë të rëndësishëm. Çdo arab paguan deri në 5 mijë euro tek sekserët shqiptarë, të cilët në bashkëpunim me drejtues të Policisë së Shtetit, i sigurojnë edhe lejet e qëndrimit. Pas mbërritjes në Shqipëri, arabët përdorin mënyra të ndryshme për të shkuar drejt vendeve të Bashkimit Europian. Sërish kundrejt rryshfetit ata paguajnë deri në 3500 euro për të udhëtuar me skaf drejt Italisë. Nëpërmjet dëshmive dhe filmimimeve, janë zbuluar 3 zona në Tiranë, ku sekserë të ndryshëm ofrojnë trafikimin e arabëve drejt Italisë. Pjesa e parë e dokumentarit që do të shfaqet sonte në mbrëmje, do të ekspozojë sesa lehtë është të mbërrijnë arabët në Shqipëri, si krijohen kompanitë fantazëm dhe kush i garanton udhëtimin drejt Italisë.

“Pasuritë e krimit” – Si i rifitojnë kriminelët asetet e sekuestruara nga shteti – Top Story
27/10 23:00
“Gjyqet e Arbitrazhit”-Si janë shitur dosjet nga avokatura e shtetit, dëmi 230 milionë € – Top Story
20/10 23:00
“Viktimat e aksidenteve rrugore” – Si korruptohen ekspertët e policisë nga kompanit e sigurimit – Top Story
13/10 23:00
“Afganët në Shqipëri” – Profilet e tyre, gazetarë, doktorë, pedagogë dhe politikanë – Top Story
06/10 23:00
“Vrasja e Pjerin Xhuvanit” – Detaje ekskluzive nga dosja hetimore, si u mpleksën bandat-Top Story
29/09 23:00
Top Story – Emisioni investigativ nis së shpejti në Top Channel, në sezonin e 4
23/08 12:22
“Të shkarkuarit nga administrata”- Mbi 100 mln euro kosto dhe punësimet fiktive në DAP-Top Story
08/06 23:00
“Falimentim me fiskalizim” – Miliona euro shpërdorime për kasa fiskale dhe programe online-Top Story
01/06 23:00
“Familja Non-grata” – Cilat janë aferat korruptive që flet SHBA, për dinastinë Berisha – Top Story
25/05 23:00
“Dekoratat e Presidentit”- Qesharake, vlerësohen këngëtare dasmash, anonimë dhe restorante-Top Story
18/05 23:00
30 vite “Koha Jonë” – Shkëlqimi i gazetës më të madhe, përballë një regjimi shtypës – Top Story
11/05 23:00
“Bizneset e PD”-Një investigim i plotë sesi janë krijuar skema për përfitime miliona euro-Top Story
04/05 23:00
“Lista e deputetëve” – Shoferë, berberë, rrobaqepës e kamarierë në zgjedhjet e 25 Prillit- Top Story
20/04 23:13
“Privilegjet e deputetëve” – Qindra miliona lekë për naftë, dieta, hotele dhe pensione – Top Story
13/04 23:00
“Bandat e Beratit” – Mbi 300 të vrarë barbarisht nga banda e famëkeqit Altin Dardha – Top Story
06/04 23:00
“Nepotizmi në drejtësi” – Mbi 100 gjyqtarë dhe prokurorë me lidhje gjaku e familjare – Top Story
30/03 23:15
“Bitcoin në Shqipëri”- Si po pastrohen paratë e drogës, nëpërmjet monedhave virtuale -Top Story
23/03 23:00
“Erozioni i Shqipërisë” – Si po zvogëlohet vendi ynë nga deti dhe abuzimet mjedisore – Top Story
16/03 23:00
“Kosta Trebicka”- Për herë të parë zbardhet vdekja e të penduarit për aferën e Gërdecit- Top Story
09/03 23:00
“Berisha kundër Partizanit” – Zbulohen pallatet miliona euro të Jamarbër Malltezit – Top Story
02/03 23:00