Tornitori më i vjetër i Fierit/ Edhe pse ka 10 vite që ka dalë në pension, vijon të punojë
07/03/2021 20:02

Ndonëse ka 10 vite që ka dalë në pension, Ismail Qyrana vazhdon të ushtrojë profesionin e vështirë të tornitorit. Ai është tornitori më i vjetër në Fier dhe ka mbi shpatulla 54 vite punë në këtë profesion të vështirë. Punën e ka filluar në moshën 18 vjeçare, menjëherë pasi përfundoi shkollën e mesme në Kuçovë. Deri në vitin 1995 ka punuar tornitor në ndërmarrjet e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës, ndërsa më pas ka ushtruar aktivitet privat. 72 vjeçari thotë se gjatë diktaturës, profesioni i tornitorit, ndonëse ndër më të vështirët, nuk ishte i vlerësuar. Ismaili profesionin e ka trashëguar tek i biri, për të cilin thotë se nxënësi është bërë më i mirë se ustai. Eduarti, djali i Ismailit kur ishte fëmijë pasi mbaronte shkollën kthehej tek puna e të atit. Atje Eduarti mësoi zanatin nga ustai më i mirë.

Top Channel/ Basha në njësinë 4 në Tiranë: Padurimin për ndryshim e ndjej kudo
15/04 22:48
Top News – Vjosa Osmani dhe Albin Kurti/ Emërojnë shefin e agjencisë së zbulimit në Kosovë
15/04 22:23
Top News – ‘Jam dakord me ambasadoren Yuri Kim’/ Rama: Shitja dhe blerja e votës është mëkat!
15/04 22:15
Top Channel/ Basha në njësinë 9: Ndryshimi vjen duke larguar Edi Ramën
15/04 22:08
Top Channel/ Balla: PS ka bërë 230 mijë legalizime në Elbasan
15/04 21:55
Top News – Shitja dhe blerja e votës/ Apeli i komisionerit shtetëror të zgjedhjeve
15/04 21:20
Top News – Ballkan, shkarravitje kufijsh! 3 pikat e bashkimit mes Shqipërisë e Kosovës
15/04 20:31
Top News – Udhëtimet jashtë shtetit/ Disa shtete, rregulla të reja për shqiptarët
15/04 20:26
Top News – Bashkimi mes Kosovës e Shqipërisë! Del dokumenti, e publikojnë mediat sllovene
15/04 20:25
Top Channel/Në provim nxënësit e klasave të pesta/ 30 mijë fëmijë do të testohen të gjithë më 21 maj
15/04 20:14
Top Channel/ Covid pengon votat për tre deputetë/ 10 ditë para zgjedhjeve, 27 mijë të infektuar
15/04 20:04
Top Channel/ “Spitalla lagje model” Kryebashkiakja: Projektet tona do transformojnë qytetin
15/04 19:52
Top Channel/ SPAK, hetim listës së votuesve të PS, mbledhja e të dhënave të 910 mijë personave
15/04 19:48
Top Channel/ 123 mijë USD fushata në Facebook, shpenzimet e mëdha të PS e PD
15/04 19:45
Top Channel/ Kim: S’mbështesim parti, paralajmërojmë këdo që mohon të drejtën e votës duke e blerë
15/04 19:43
Top Channel/ Basha në njësinë 11 në Tiranë: Brenda 2 viteve mbyllim procesin e legalizimit
15/04 19:20
Top News – Bie forca e virusit, pak infektime/ Rënie e ndjeshme e shifrave, vetëm 4 viktima
15/04 19:19
Top Channel/ Rama e Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës: Me standarte europiane
15/04 19:17
Top Channel/ “Rrapush Xhaferri i veshur si dhëndër”, Rama nga Lezha: Luli kukull që kurdiset
15/04 19:10
Top Channel/ Basha në Kombinat: Entuziazmi juaj, garanci për ndryshimin. Votoni numrin 9!
15/04 19:06