Top Story – “Tregu i bebeve” – Si abuzohet me fertilizimin in vitron dhe surrogacinë
24/12/2019 22:05

Fertilizimi in vitro ofrohet prej kohësh në Shqipëri, për tiu ardhur në ndihmë çifteve që nuk lindin dot fëmijë në rrugë natyrale. Por nën siglën e këtij shërbimi mjeksor, në dukje fisnik, janë duke ndodhur abuzime dhe shkelje ligjore. Në këtë dokumentar Top Story, ka zbuluar se Shqipëria është kthyer tashmë në një destinacion global për lindjet me nëna surrogato. Një praktikë totalisht e parregulluar me ligj në vendin tonë. Surrogato quhen ato gra që japin mitrën e tyre me qera, që të rrisin fëmijën e dikujt tjetër. Janë me dhjetëra agjenci online që e oforojnë surrogacinë, duke sjellë vajza nga vende si Ukraina dhe Gjeorgjia, për të ofruar këtë shërbim në spitalet private të Tiranës. Top Story ka zbuluar edhe se si çiftet homoseksuale dhe individët beqar, mund të bëhen prindër përmes këtyre praktikave në Shqipëri ku ka një boshllëk ligjor total. Ndërkohë probleme serioze dhe me ndjeshmëri sociale ekzistojnë edhe në fushën e dhurimit të vezëve apo të spermës, gratë që lindin fëmijë në moshë mbi 50 vjeç, apo mënyrës se si përzgjidhet seksi i një fëmije në laborator.

“Viktimat e aksidenteve rrugore” – Si korruptohen ekspertët e policisë nga kompanit e sigurimit – Top Story
13/10 23:00
“Afganët në Shqipëri” – Profilet e tyre, gazetarë, doktorë, pedagogë dhe politikanë – Top Story
06/10 23:00
“Vrasja e Pjerin Xhuvanit” – Detaje ekskluzive nga dosja hetimore, si u mpleksën bandat-Top Story
29/09 23:00
Top Story – Emisioni investigativ nis së shpejti në Top Channel, në sezonin e 4
23/08 12:22
“Të shkarkuarit nga administrata”- Mbi 100 mln euro kosto dhe punësimet fiktive në DAP-Top Story
08/06 23:00
“Falimentim me fiskalizim” – Miliona euro shpërdorime për kasa fiskale dhe programe online-Top Story
01/06 23:00
“Familja Non-grata” – Cilat janë aferat korruptive që flet SHBA, për dinastinë Berisha – Top Story
25/05 23:00
“Dekoratat e Presidentit”- Qesharake, vlerësohen këngëtare dasmash, anonimë dhe restorante-Top Story
18/05 23:00
30 vite “Koha Jonë” – Shkëlqimi i gazetës më të madhe, përballë një regjimi shtypës – Top Story
11/05 23:00
“Bizneset e PD”-Një investigim i plotë sesi janë krijuar skema për përfitime miliona euro-Top Story
04/05 23:00
“Lista e deputetëve” – Shoferë, berberë, rrobaqepës e kamarierë në zgjedhjet e 25 Prillit- Top Story
20/04 23:13
“Privilegjet e deputetëve” – Qindra miliona lekë për naftë, dieta, hotele dhe pensione – Top Story
13/04 23:00
“Bandat e Beratit” – Mbi 300 të vrarë barbarisht nga banda e famëkeqit Altin Dardha – Top Story
06/04 23:00
“Nepotizmi në drejtësi” – Mbi 100 gjyqtarë dhe prokurorë me lidhje gjaku e familjare – Top Story
30/03 23:15
“Bitcoin në Shqipëri”- Si po pastrohen paratë e drogës, nëpërmjet monedhave virtuale -Top Story
23/03 23:00
“Erozioni i Shqipërisë” – Si po zvogëlohet vendi ynë nga deti dhe abuzimet mjedisore – Top Story
16/03 23:00
“Kosta Trebicka”- Për herë të parë zbardhet vdekja e të penduarit për aferën e Gërdecit- Top Story
09/03 23:00
“Berisha kundër Partizanit” – Zbulohen pallatet miliona euro të Jamarbër Malltezit – Top Story
02/03 23:00
“Gjueti apo vrasje!”-Si po shfarrosen speciet e ralla dhe shiten për ushqim në restorante – Top Story
23/02 23:00
“Sekretet e vaksinës” – Çfarë fshihet pas kontratave të fshehta dhe efektet e vakisnës – Top Story
16/02 23:00