Top News – Zjarret e qëllimshme/ Xhaçka-të angazhuar efektivet e FA
16/09/2020 22:17

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka reaguar nëpërmjet një postimi në profilin e saj në “ Facebook” për situatën e zjarreve që ka pwrfshirw disa qarqe të vendit. Xhaçka shkruan se dhjetra efektivë të Forcave të Armatosura janë angazhuar dhe po punojnë ditë e natë për shuarjen e zjarreve në disa operacione tw ndwrmarra në qarqet e Fierit, Shkodrës, Vlorës, Tiranës dhe Lezhës. Ministrja ka karantuar se ndihmat nga FA-ja për shuarjen e zjarreve do të jenë edhe nga ajri, aty ku wshtw e nevojshjshme”. “Flakët e shkaktuara nga dora e njeriut më shumë sesa nga temperaturat e larta, kanë prekur sipërfaqe të tëra me pyje e kullota në 8 qarqe të vendit. Dhjetra efektivë të Forcave të Armatosura, të pajisur me mjetet e veshjet e posaçme kundër zjarreve janë angazhuar në disa operacione në Fier, Shkodër, Vlorë, Tiranë, Lezhë etj, ditë e natë, për shuarjen e zjarreve që fatmirësisht nuk kanë cënuar sigurinë e banorëve në këto zona. Angazhimi i FA nga toka e ajri do të jetë i pakursyer në të gjitha rastet kur, sipas ligjit, pushteti vendor ka ezauruar të gjithë kapacitetin me njerëz e mjete”, thuhet ne postimin e xhackes. sipas saj ligji “Për mbrojtjen Civile”, parashikon sanksione te qarta dhe nuk kursen as pushtetin vendor në rast se nuk i përgjigjet situatave të emergjencës, por as individët që i vënë zjarrin kullotave e pyjave, duke shkaktuar miliona lekë dëm të pasurisë kombëtare.

Top News – Arrestohet stomatologu/ Fuste drogë në burgun 313
26/09 13:56
Pilulat, shqiptarët kujtohen vonë/ Shqipëria e fundit në Europë për përdorimin e kontraceptivëve
26/09 13:24
Kur do nisë kampionati i futbollit/ Federata dhe Liga Superiore japin qëndrimin e tyre
26/09 13:15
Laçi ende pa spital/ 10 muaj pas tërmetit qytetarët kurohen në një qendër bamirësie
26/09 13:12
Përse po ndodhin stuhitë/ Meteorologët flasin për motin në vazhdim
26/09 13:09
Shkodër, pemët bien mbi makina/ Moti i keq shkakton dëme në disa zona të qytetit
26/09 13:07
Shqipëria në sytë e udhëtarëve/Teresa dhe David i bien botës përqark.Vendi ynë destinacioni i 137-të
26/09 12:59
Italianët mbjellin në Vlorë/ Gojiberri, kivi dhe pjepri ndër kulturat që kërkohen në Llakatund
26/09 12:47
Spektakël me hardhi/ Agronomi që shndërroi pamjen e kodrës rrëzë Tomorit me vreshtat e tij
26/09 12:42
Top News – Linja Durrës-Bari/ Tragetet u nisen në mëngjes
26/09 12:22
Top News – Ndalohet një Tunizian/ Nuk deklaroi 68 mijë paund në Rinas
26/09 12:08
Top News – Kandidatët demokratë/ Nesër votohet në Gjirokastër
26/09 12:05
Top News – Bulqiza pa energji/ Era rrëzon pemët në Shkodër
26/09 11:06
Top News – Vizat amerikanë/ Administrata propozon ndryshime
26/09 10:54
Top News – Pandemia në Kosovë/ Qeveria merr masa të reja
26/09 10:44
Top News – Stuhia në Tiranë/ Era e fortë rrezon disa pemë
26/09 10:30
Era e fortë shkul pemët në Shkodër, dëmtohen disa makina
26/09 09:52
Top News – Ku do jetë kandidat! Rama flet nga Vlora për zgjedhjet
25/09 20:01
Top News – Operacioni i Europolit/ Konfiskohen 27 milionë maska
25/09 18:36
Top News – Kodi i ri zgjedhor/ PD zbardh ligjet e marrëveshjes
25/09 17:52