Top News/ Zia e bukës ‘e pashmangshme’ në Gaza / OKB lëshon alarmin: Çereku i popullsisë pranë urisë
28/02/2024 11:13

Të paktën çereku i popullsisë së Gazës, 576.000 persona, janë një hap larg urisë, ndonëse edhe pjesa tjetër e popullatës ka nevojë të madhe për ushqim dhe për pasojë disa kamionë me ndihma janë plaçkitur prej njerëzve të uritur, kanë thënë zyrtarë të Kombeve të Bashkuara. Punonjës të zyrës së OKB-së për Ndihma kanë thënë se situata në Gazën me 2.3 milionë banorë është shumë e zymtë dhe ka mundësi që situata të përkeqësohet edhe më shumë. Ai ka thënë se përveç çerekut të popullatës që përballet me uri, një në gjashtë fëmijë nën moshën dyvjeçare në veri të Gazës, janë duke u përballur me “kequshqyerje akute”, dhe trupi i tyre po dobësohet. Carl Skau, zëvendësdrejtor ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit, ka thënë se ky është “niveli më i keq i kequshqyerjes në gjithë botën”. Ai ka paralajmëruar që “nëse asgjë nuk ndryshon, uria është e pashmangshme në veri të Gazës” – shënjestra e parë në kuadër të ofensivës ushtarake të Izraelit në Gazë, pas sulmeve të Hamasit në jug të Izraelit, më 7 tetor. Si shembull të prishjes së rendit civil, Skau tha se organizata që drejton ai ka rinisur dërgimin e ndihmave në veri të Gazës tre javë më parë. Mirëpo gjatë rrugës, kamionët janë sulmuar me armë zjarri dhe janë plaçkitur. “Në destinacion ata po shohin njerëzit jashtëzakonisht të uritur”, ka thënë ai. Për këtë arsye, Skau ka thënë se Programi Botëror i Ushqimit e ka pezulluar ndihmën atje, derisa të ketë kushte për operim të stafit.

Top News/ Përmbytjet në Dubai, kaos në aeroport dhe në autostrada edhe pse reshjet pushuan
19/04 20:26
Top Channel/ Gjyqi për Donald Trump, zgjidhen 12 anëtarët e jurisë që do të gjykojnë ish-presidentin
19/04 20:00
Top Channel/ “Po rrezikoni rajonin”, Guterres thirrje Iranit e Izraelit: Ndalni sulmet e hakmarrjet
19/04 19:04
Top Channel/ Misteret e CIA-s! Shpesh vepron në fshehtësi, çfarë bën ajo saktësisht?
19/04 19:03
Top Channel/ Presidenti iranian përshëndet sulmin ndaj Izraelit, por s’përmend shpërthimet e fundit
19/04 18:49
Top News/ Vuçiç ngre avionët luftarakë / Serbi, mbahet stërvitja më e madhe ushtarake
19/04 17:21
Top News/ Shmanget lufta, sulmi i Izraelit, ‘i dobët!’ / Irani nuk sinjalizon hakmarrje të shpejtë
19/04 13:24
Top News/ ‘Shpërthen’ prodhimi i tankeve / Rusia ‘me marsh të pestë’, tejkalohen objektivat
19/04 13:23
Top News/ Rusia po na ‘sulmon’ me emigrantë / Finlanda kërkon ndihmë nga BE për ndaljen e fluksit
19/04 13:16
Top News/ Teherani ‘tallet’ me hakmarrjen e Izraelit: ’Sulm me tre dronë nga të infiltruar’
19/04 13:16
Top Channel/ Panik në Turqi! Lëkundje të forta tërmeti, shkaktohen dëme materiale
19/04 12:29
Top News/ Raketa pranë centraleve bërthamore / Izraeli ‘hakmerret’ ndaj Iranit: ‘Sulm i dobët’
19/04 12:28
Top Channel/ Zgjidhet juria që do të gjykojë ish-presidentin Trump në procesim historik
19/04 12:27
Top Channel/ Ukraina rrëzon bombarduesin rus. Goditi qytetet lindore gjatë natës
19/04 12:22
Top Channel/ SHBA i vë veton anëtarësimit të Palestinës në OKB
19/04 12:21
Top News/ Komplotoi vrasjen e Zelenskit / Arrestohet spiuni rus në Poloni, do godiste aeroportin
19/04 12:16
Top News/ Zelenski kërkon 25 sisteme Patriot / Këshilli NATO-Ukrainë diskuton mbrojtjen e qiejve
19/04 12:14
Top Channel/ Pasojat e sulmit Izraelit/ Rriten çmimet e naftës dhe arit pas rinisjes së tensioneve
19/04 12:13
Top News/ Izraeli sulmon Iranin, frikë në qiej / Avionët kthehen mbrapsht, devijojnë fluturimet
19/04 12:09
Top News/ Partner i vështirë, por strategjik! BE dëshiron të rifillojë negociatat me Turqinë
19/04 11:59