Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05/2022 15:43

Një komandant ukrainas që po udhëheq mbrojtjen e një qyteti ukrainas, thotë se trupat e tij po përballen me kurajo me rusët që kanë një fuqi zjarri 50 herë më të madhe. Komandanti Petro Kuzyk, tha se pushtuesit po udhëhiqen nga motoja shkrumbo e shkatërro duke rrafshuar fshatra e qyteti para se të marrin kontrollin e tyre. Komandanti i lutet edhe njëherë perëndimit për më shumë armë me qëllim që të ndalet ofensiva ruse. Kuzyk udhëheq një batalion të rojës kombëtare që po mbron qytetin në rajonin lindor të Luhanskut dhe tha se mortajat po u mbaronin. Pas rënies së një qyteti tjetër aty pranë, Rubizhne, ai thotë se mbrojtësit tani kanë përpara një mision thuajse të pamundur. Më shumë se 500 mortaja ruse në orë bien si shi mbi pozicionet e tyre. “Ne kemi informacione se autokolona të mëdha tankesh po na afrohen. Kjo taktikë është testuar...ata shkatërrojnë gjithcka. Kur nuk munden të marrin një qytet, ata e rrafshojnë atë me tokën.

Top News – Uji, kriza më e re globale! Shtetet nisin racionimin, kush rrezikohet më shumë!
26/06 15:34
Top News – Euro prek nivelin më të ulët në 18 vite/Turizmi dhe eksportet zhvlerësuan monedhën
26/06 14:41
Top Channel/ Konkursi i transgjinorëve, Filipinasja merr vendin e parë
26/06 12:52
Top News -Mbi 180 mln euro vetëm për sigurinë!/Çfarë është samiti i G7 dhe kritikat ndaj superfuqive
26/06 12:45
Top Channel/ Pasuria e madhe e groposur nën Rripin e varfër të Gazës
26/06 12:27
Top Channel/ Vazhdojnë protestat në SHBA, qytetarët kundër ndalimit të abortit
26/06 12:08
Top Channel/ Sot mblidhet G7. Ja çfarë do diskutohet
26/06 11:54
Top Channel/ Gjysmë miliardë dollarë drogë në flakë, pamjet
26/06 11:48
Top Channel/ Goditet Kievi, 4 shpërthime të fuqishme zgjojnë kryeqytetin
26/06 11:46
Top News -Shqiptarët përleshen me thika në Venecia/Sherri për drogën, njëri hidhet në kanalin me ujë
26/06 11:33
Top News – Ukraina bën bilancin e 4 muaj luftë/ Rusia humbje kolosoale në ushtarë e mjete luftarake
26/06 11:27
Top News- Putin forcon mbrojtjen e aleatëve/Raketat më të fuqishme ruse do të vendosen në Bjellorusi
26/06 10:13
Top News – Flamuri turk para parlamentit grek/Politikani-Mitsotakis hiq dorë nga armët dhe SHBA
26/06 10:09
Top News – ‘Shi’ raketash në Kiev /Rusia bombardon civilët, qindra të evakuuar
26/06 10:07
Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25