Top News – Zgjedhjet në UT/ 3 kandidatë në garën për rektor
05/07/2020 11:32

Vijon procesi i aplikimit prane Komisioni Institucional i Zgjedhjeve ne Universitetin e Tiranes e kandidateve per garen per “ Rektor” dhe “Anetar i Senatit Akademik” deri sot ne 16.00. Gares per rektor i eshte bashkuar Prof.Dr Kozeta Sevrani nga Fakulteti i Ekonomise. Sipas Kryetares se KIZ se UT, Majlinda Keta, deri tani jane rreth 70 aplikante per anetare senati dhe 3 kandidate ne gare per rektor artan Hoxha nga fakulteti i drejtesise drejtesi, mimoza Hafizi nga Shkencat e Natyre dhe Sevrani ( nga ekonomia). UT po shkon ne diten e zgjedhjeve me nje gare te forte nga pjesmarrja e pedagogeve dhe studenteve ne te. Keto zgjedhje u paraprine nga përplasja mes kryetares së komisionit zgjedhor Majlinda Ketes dhe rektorit aktual Mynyr Koni. Ky i fundit e quan të pavlefshëm komisionin aktual. zgjedhjet ne universiteti ishin planifikuar te mbahenshion me heret por u shtyne per shkak te pandemise. Para pandemisë, ministrja e arsmit Besa Shahini përcaktoi 8 majin si datë për zhvillimin e procesit zgjedhor, por për shkak të situatës ato u shtynë për 12 qershorin, kohë kur ende nuk kishte mbaruar gjendja e jashtëzakonshme. Pas shumë kundërshtish, kryesisht nga studentët, pikërisht më 8 maj u mor vendimi për shtyrjen e zgjedhjeve pa afat por vijimin e organizimit të procesit zgjedhor. Ndërsa ne 30 qershor ministrja e arsimit ka vendosur për zhvillimin e zgjedhjeve në 30 korrik.

Aksident në Fier/ Përplaset nga kamioni dhe një mjet tjetër që vinte pas, humb jetën 50-vjeçari
09/08 23:06
Alkool dhe shpejtësi/ Ndëshkohen disa shoferë, këto janë akset që po monitorohen me radarë
09/08 22:25
Top News – Fundjava e pushuesve/ Fluks në rrugë, policia në alarm
09/08 22:03
Ekspozitë / Në sheshin Skënderbej u projektuan veprat e autorëve më të mëdhenj të impresionizmit
09/08 20:10
Top News – Tërmeti, pandemia dhe qeverisja/ 3 kriza në një vit
09/08 20:05
Kriza e agropërpunimit/ Pasojat e pandemisë, thirrja e ekspertëve: Hani shqip
09/08 20:00
Privatizimi i ARMO-s në Gjykatë/ Prokuroria kërkon pushim të hetimeve
09/08 19:53
6 viktima dhe 136 raste të reja/ Infektime nga grumbullimet në ceremoni festive apo mortore
09/08 19:49
Top News – Berat, eksportuesi i domates/ Rama nxjerr videon
09/08 19:11
Top News – 5 të vdekur, mes tyre një foshnje/ Stuhia në ishullin grek
09/08 19:11
Top News – 6 të vdekur dhe 136 raste te reja/ Covid-19, bilanc tragjik
09/08 17:49
Koronavirusi në Shqipëri/ 136 raste të reja, 6 humbje jete dhe 74 të shëruar në 24 orët e fundit
09/08 16:33
Top News – Covid, bilanci në Kosovë/ 12 të vdekur, 188 raste të reja
09/08 16:00
Turistë vendas në Apoloni/ Bie numri i të huajve për shkak të mbylljes së kufijve nga pandemia
09/08 15:39
Kundër shembjes/ Durrës, banorët jetuan në shtëpitë e tyre pas tërmetit: Vendimi është arbitrar
09/08 15:37
Vettingu i përmbaruesve/ Paditet Ministrja e Drejtësisë: Po tejkalon kompetencat
09/08 15:34
Rreziku nga temperaturat e larta/ Mjekët: Pushuesit të bëjnë kujdes në plazh …
09/08 15:30
Terrorizoi pushuesit në Tushemisht/ Policia arreston një prej autorëve, në kërkim 3 bashkëpunëtorët
09/08 15:28
Humb jetën skulptori Arben Bajo/ Ishte prekur nga Covid-19, nuk e fitoi betejën me sëmundjen
09/08 15:26
Top News – Covid, mesazhi i mjekes/ ‘Kujdes masat, që t’ia dalim’
09/08 14:59