Top News – Zgjedhjet dhe Dekriminalizimi/ Shkresë e prokurorisë për partitë politike
17/01/2021 11:37

Zgjedhjet janë edhe 4 muaj larg, por procedurat thuajse kanë nisur nga të gjitha partitë politike në Shqipëri që kanë vendosur të hyjnë në garën e 25 prillit. Diku po diskutohen koalicionet, disa parti të tjera janë në diskutime për emrat, apo zonat e kandidimit të tyre. Por, mbi të gjitha partitë synojnë që të gjejnë emra të pastër dhe pa të kaluar kriminale, pasi rreziku është evident dhe madje nuk është e largët koha kur zgjedhjet lokale të 2019 lanë pa kryetar bashkinë e Vorës apo të Shkodrës. Sipas ligjit të dekriminalizimit të vitit 2015, në nenin 8 thuhet partitë politike dorëzojnë emrat në Prokurori, prej nga kërkohet informacion për secilin individ që futet në garë për një vend në parlament. Në këtë nen janë përcaktuar në detaje se si dhe kur kërkohet informacion. Madje, për cdo kandidat nuk merren të dhëna vetëm në territorin e Republikës së Shqipërisë, por edhe më tej. Kur ka informacion dhe është e nevojshme, verifikimi kryhet edhe jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë. Kërkesa për verifikim pranë organeve të juridiksioneve të huaja bëhet nga Prokurori i Përgjithshëm thuhet në nenin përkatës. Pas kësaj, Prokuroria e Përgjithshme jep informacion për cdo kërkesë dhe e paraqet këtë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Më pas është ky institucion që refuzon kandidimin sipas nenit 10 të Ligjit për Dekriminalizimin. Në rast të konstatimit të kushteve për zbatimin e ndalimeve të parashikuara nga ky ligj për kategoritë e tjera, përjashtuar Presidentin e Republikës, deputetët, anëtarët e Këshillit të Ministrave, kryetarët e bashkive dhe këshilltarët bashkiakë, organi kompetent, sipas këtij ligji, për verifikimin, shpall publikisht rezultatin e verifikimit dhe funksioni përfundon menjëherë, në rast të shkeljes së ligjit.

PD e LSI, do ndryshojnë reformën/ Angazhohen se do zhbëjnë të gjithë ndryshimet pas 2016
02/03 15:51
Top News – 30 vjet nga eksodi masiv…!/ Rama, një vizitë në Itali në 5 dhe 6 mars
16/02 17:05
“S’ka propagandë!” Rindërtimi/ Rama i kërkon këshilla të moshuarit: Kush leu, mendjen e vetë pëlqeu…
16/02 09:38
Rama inspekton punimet në Durrës: Nis rindërtimi i pallateve me dëmtime të rënda DS4
15/02 18:17
Top News – KQZ regjistron PSD-në/ Tom Doshi nuk është kryetar partie
15/02 16:05
Kuvendi heq taksën e kromit/Rrëzohet dekreti i presidentit që kundërshtonte heqjen e rentës minerare
15/02 15:45
KQZ regjistron PSD pa Tom Doshin/ Ndryshon dokumentacionin për një germë, por edhe kryetarin
15/02 15:42
Top News – ‘Renta’, Meta rrëzohet në parlament/ Pandemia, financat zerojne renten per minierat
15/02 14:43
Top News – Kapitull i ri për Kosovën/ Liderët shqiptarë urojnë Albin Kurtin
15/02 14:10
Top News – Balla uron Albin Kurtin për fitoren/ ‘Zgjedhjet në Kosovë, një festë e demokracisë’
15/02 12:54
PS do kërkojë vetting politikës/ Projekti në programin e ri për mandatin e tretë
12/02 15:23
Veliaj, akuza për PD dhe LSI/ “Po kandidojnë të larguarit nga Vettingu në drejtësi”
12/02 15:20
Vota e emigrantëve,PS:Balla fajëson opozitën për dështimin e mundshëm tw identifikimit elektronik
12/02 15:19
Top News – Programi i PD për turizmin/ Basha-rritje 15 % të numrit të turistëve çdo vit
12/02 12:54
Programi i mandatit të tretë. Synimet e PS në ekonomi, arsim, bujqësi, shëndetësi dhe infrastrukturë
11/02 15:39
Ikin nga LSI tek PS/ Veliaj u jep kartën e anëtarësisë socialiste
11/02 15:24
“Ikëm nga LSI, na tradhëtoi”/120 anëtarë të LSI-së në lagjen Kombinat, kalojnë me Partinë Socialiste
10/02 15:28
Kryemadhi përplaset me policinë/ Organizoi takim elektoral në Elbasan
10/02 15:20
Top News – Rritje e numrit të turistëve të huaj/ Plani i PD-dyfishim i vendeve të punës
10/02 13:00
Top News – ‘Mos u bëni ushtarë të Taulantit’/ Monika Kryemadhi sherr me policinë në Elbasan
10/02 11:29