Top News- Zelensky refuzon atë që pranoi Rama/Kundër planit të ri të Macron për integrimit në BE
21/05/2022 21:47

Cdo alternativë ndaj anëtarësimit në Bashkimin Evropian do të ishte një "kompromis" me Rusinë për të shtyrë pafund integrimin e vendit tonë! Ishte kjo deklarata e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në përgjigje të planit propozuar nga presidenti francez Emanuel Macron për krijimin e një komuniteti politik europian. Sipas planit të Macron, Ukraina, Shqipëria dhe vendet e tjera që duan t’i bashkohen BE mund të bëhen fillimisht pjesë e këtij komuniteti. Shqipëria e ka mirëpritur tashmë këtë propozim me kryeministrin Edi Rama që deklaroi gjatë vizitës së Charles Michel në Tiranë se kjo ide do të afronte BE me Ballkanin. Por Zelensky thotë se vendet që duan ti bashkohen BE nuk kane nevojë për alternativa ndaj anëtarësimit apo për kompromise të tilla. Duke folur në një konferencë shtypi në Kiev me kryeministrin portugez Antonio Costa, Zelensky tha se ky propozim do të jetë një tjetër kompromis mes Evropës dhe Rusisë. ‘Unë jam absolutisht i sigurt për këtë. “Është ndikimi dhe presioni politik dhe diplomatik i ushtruar nga zyrtarët dhe lobistët rusë mbi vendimin e një vendi evropian për të mbështetur ose jo Ukrainën”,tha Zelenky Macron e prezantoi planin e tij më 9 maj në Parlamentin Evropian në Strasburg, ndërkohë që po zhvillohen diskutime për fillimin e procesit të anëtarësimit me Ukrainën por edhe hapjen e negociatave Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Presidenti francez shpjegoi se do të duheshin "dekada" që Ukraina të bashkohej dhe sugjeroi që ndërkohë ajo t'i bashkohej një "komuniteti politik evropian" që mund të përfshijë gjithashtu Britaninë dhe Moldavinë. Plani, që do të diskutohet në një samit të BE-së në fund të qershorit, është kritikuar nga disa liderë, duke përfshirë presidenten lituaneze, e cila thotë se kjo është një manovër për të lejuar Ukrainën të bashkohet shpejt me bllokun.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22