Top News/ Zelenski shtyn NATO-n në luftë / Kërkon më shumë ndihma dhe përfshirje direkte
21/05/2024 11:41

Aleatët perëndimorë po marrin shumë kohë për vendime kyçe për mbështetjen ushtarake për Ukrainën, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy për agjencinë e lajmeve Reuters, në një intervistë ekskluzive nga Kievi të hënën. Ai tha gjithashtu se po i shtynte partnerët të përfshiheshin më drejtpërdrejt në luftë duke ndihmuar në interceptimin e raketave ruse mbi Ukrainë dhe duke lejuar Kievin të përdorë armë perëndimore kundër pajisjeve ushtarake të armikut që grumbullohen pranë kufirit. Thirrja për të përshpejtuar ndihmën dhe shtyrjen e të ashtuquajturave "vijat e kuqe" të angazhimit në konflikt, pasqyron presionin në rritje me të cilin përballen forcat e Zelenskit në më shumë se 1000 km vijë fronti në verilindje, lindje dhe jug të vendit. Zelenski tha se situata në fushën e betejës ishte "nga më të vështirat" që ai kishte parë që nga fillimi i pushtimit në shkurt 2022. 46-vjeçari foli në përvjetorin e pestë të inaugurimit të tij si president. Ukraina nuk ka shkuar në zgjedhje për shkak të gjendjes së luftës të shpallur pas pushtimit rus. Zelenskiy bëri thirrje përsëri për ndihma më të shpejta ushtarake nga Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tjerë. Zelenskiy tha se ai dëshironte që partnerët e tij të përfshiheshin më drejtpërdrejt në luftë, por tha se e kupton se ata tregohen të kujdesshëm. “Është çështje vullneti. Por të gjithë thonë një frazë që tingëllon njësoj në çdo gjuhë: të gjithë kanë frikë nga përshkallëzimi. E ndërkëohë, të gjithë duket sikur janë mësuar me faktin se ukrainasit po vriten...a nuk është ky një përshkallëzim". Ai propozoi që forcat e armatosura të vendeve fqinje të NATO-s të angazhohen për të interceptuar raketat ruse mbi territor ukrainas, për të ndihmuar vendin që të mbrohet. "Rusët përdorin 300 avionë në territorin e Ukrainës. Ne na duhen të paktën 120, 130 avionë për të rezistuar në qiell," tha ai. Ukraina është duke pritur për dorëzimin e F-16 amerikane, që ende nuk kanë mbërritur. Ai tha se nëse vendet nuk mund të sillnin avionët menjëherë në Ukrainë, do të mund ti përdornin ato nga vendet fqinje për të rrëzuar raketat ruse. Udhëheqësi ukrainas tha gjithashtu se Kievi po negocionte me partnerët ndërkombëtarë për të përdorur armët e tyre për të goditur pajisjet ushtarake ruse në kufi dhe më tej brenda territorit rus. “Deri më tani nuk ka asgjë pozitive”, tha ai. Presidenti rus Vladimir Putin, do ti konsideronte zhvillime të tilla, si përshkallëzuese.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53